Duże przeszklenia w mieszkaniu

Duże przeszklenia w mieszkaniu

Duże okna oraz drzwi tarasowe i balkonowe cieszą się niezmienną popularnością zarówno wśród architektów, jak i inwestorów. Optycznie powiększają one nawet małe pomieszczenia, stwarzając poczucie większej przestrzeni i swobody.

Korzystając z nowoczesnych przeszkleń, możemy także powiązać dom z otoczeniem, otwierając go na zewnątrz, np. na piękny ogród. Dzięki temu, popijając poranną kawę, będziemy mogli cieszyć się promieniami słońca i podziwiać widok rozpościerający się za oknem.

duże okna wychodzące na ogród

We współczesnym budownictwie duże przeszklenia znajdują zastosowanie nie tylko w salonie, ale także w innych pokojach - z powodzeniem sprawdzają się w jadalni czy sypialni. Odgrywają istotną rolę również w aranżacji wnętrz, gdyż przydają im eleganckiego, nowoczesnego charakteru.

Drzwi balkonowe i tarasowe mają różną konstrukcję - te tradycyjne dwuskrzydłowe są uchylne i otwierają się do wewnątrz pomieszczenia; można jednak montować także drzwi ze skrzydłami przesuwanymi po specjalnych szynach ułożonych na suficie i podłodze. To drugie rozwiązanie ma tę przewagę, że nie zajmujemy dodatkowego miejsca przy otwieraniu, w przeciwieństwie do drzwi skrzydłowych.

Wciąż jednak dość powszechne jest przekonanie, że przez okna, zwłaszcza duże, ucieka ciepło z pomieszczenia. To błędne myślenie.

- Umiejętnie wpuszczając przez okna światło dzienne do naszego domu, możemy efektywnie wspomóc jego ogrzewanie, przyczyniając się tym samym do obniżenia rachunków za zużycie energii cieplnej. Właściwie dobrane i rozmieszczone duże przeszklenia zmniejszą straty ciepła w budynku, który absorbuje naturalną energię słoneczną. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy duże okna i drzwi tarasowe umieścimy na ścianie od strony południowej, a więc tam, gdzie zazwyczaj projektujemy dzienną część domu. Zamontowanie ich w salonie czy jadalni zapewni długi czas nasłonecznienia, co wspomoże ogrzewanie domu w okresie zimowym. Z kolei w lecie będziemy mogli cieszyć się promieniami słońca przez cały dzień w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu - mówi Grzegorz Filipek, dyr. marketingu Oknoplast.

Nie bójmy się więc nowych i nowoczesnych rozwiązań, technologia produkcji okien oraz drzwi tarasowych i balkonowych pozwala na coraz lepszą ochronę użytkowników przed zimnem i hałasem.

asymetryczne okno

Nowe, ale jakie?

Planując wymianę okien, trzeba się zastanowić, jakie wybrać? Czy nowe będą miały te same wymiary co poprzednie? Kiedy i jak wykonać ich montaż? Wbrew pozorom, wymiana nie jest wcale trudna. Producenci oferują dziś wiele rozwiązań. Możemy wybrać okna energo-_ oszczędne, dźwiękoszczelne lub te o podwyższonej odporności na włamanie. - Jeśli chcemy obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie, powinniśmy zdecydować się na okna energooszczędne. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła dla całego okna - Uw. Polskie prawo dopuszcza do stosowania w budownictwie okna o współczynniku Uw 1,7-1,8 W/m2K. W praktyce jednak im parametr ten jest niższy, tym więcej ciepła zostanie w naszym domu - mówi Przemysław Serwin, manager ds. jakości usług z firmy Oknoplast.

Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu torów kolejowych, warto rozważyć montaż okien z szybami o zwiększonej izolacji akustycznej. O tym, ile hałasu zatrzyma okno, informuje współczynnik Rw wyrażany w decybelach - im wskaźnik wyższy, tym lepiej.

Okna PVC można wymieniać właściwie o każdej porze roku, byle tylko temperatura powietrza nie spadła poniżej -10 stopni Celsjusza, bowiem ściana, w której montujemy okno, powinna mieć temperaturę dodatnią. Natomiast okna energooszczędne powinny być zakładane metodą ciepłego montażu. Taki sposób zapobiega powstawaniu mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z domu. Pozwala on też uniknąć zawilgocenia ścian.

Oceń artykuł
3,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Elżbieta Cegła

Zdjęcia: Oknoplast

Polecamy Ci również

Zobacz także