Dywanowy zawrót głowy

Dywanowy zawrót głowy

Czy dywany też bywają modne? W jaki sposób konserwować dywany? - z Andrzejem Kędziorą, dyrektorem firmy "Dywany Łuszczów" o rodzajach i pielęgnacji dywanów rozmawia Marta Widzińska.

nowoczesny salonCzy klienci chętniej kupują dywany sztuczne czy wełniane?

Z moich obserwacji wynika, że sztuczne. Zasadniczą rolę odgrywa cena. Technologia produkcji polega na tym, że w przypadku materiałów syntetycznych można sobie pozwolić na różnorodne wzornictwo. Dywany wełniane mają w tym względzie większe ograniczenia.

W jaki sposób konserwować dywany?

Zarówno syntetyczne, jak i wełniane podobnie się użytkuje. Każdy produkt może ulec zabrudzeniu. Z czyszczeniem nie ma problemu - na rynku jest duży wybór odpowiednich środków czyszczących.

A co w przypadku, gdy wyleje się na jasny dywan wełniany wino albo keczup?

Należy natychmiast starać się usunąć zabrudzenie. Jeśli taka plama pozostanie na dobę lub dwie, to może się utrwalić i będzie trudno się jej pozbyć.

Czy to prawda, że nowego dywanu nie można na początku odkurzać?

To mit. Na każdej metce producent dołącza ulotkę jak użytkować dywan. Zaraz po zakupie można go odkurzyć. Jest tak przygotowany do położenia na podłogę, że możemy swobodnie po nim chodzić. Jedna uwaga, nie należy chodzić w zabłoconych butach, bo ciężko taki brud wyczyścić. W dywanach wełnianych na początku użytkowania może nastąpić efekt pylenia. To naturalny proces i nie trzeba się denerwować. Wystarczy regularnie dywan odkurzać. W dywanach syntetycznych takie zjawisko nie zachodzi. Każdy dywan należy regularnie odkurzać, przynajmniej raz w tygodniu. Natomiast na pewno nie polecałbym popularnego trzepaka.

To ciekawe...

Trzepanie dywanów jest reliktem przeszłości. W XIX w. obowiązywało w Polsce, kiedy dywany pojawiły się na rynku i były dostępne tylko dla grupy zamożnych klientów. Nie było wtedy odkurzaczy, więc w jakiś sposób dywan trzeba było wyczyścić. Dzisiaj dywany się odkurza i pierze. Po takiej pielęgnacji dywan wygląda jak nowy.

Czy dywany też bywają modne?

Co jakiś czas pojawiają się nowe trendy. Dużo zależy też od kolorów modnych wśród artykułów dekoracyjnych jak i mebli. Przykład to kolor fioletowy, który jest obecny aktualnie w ogromnej ilości produktów, a jeszcze 3-4 lata temu nie mogliśmy w ogóle sprzedawać dywanów w takich koloryzacjach. Wśród dywanów są też "ponadczasowe" wzory, które zawsze będą używane w klasycznych wnętrzach. Dywan to ostatni element wykończenia, dobieramy go do mebli, koloru ścian itp. Istnieje możliwość zaprojektowania własnego wzoru dywanu. Większość producentów świadczy takie usługi, oczywiście odpłatnie.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Widzińska

Polecamy Ci również

Zobacz także