Dzisiaj kuchnia - jaka powinna być?

Dzisiaj kuchnia - jaka powinna być?

Dzisiaj kuchnia to centrum spotkań z przyjaciółmi, miejsce wspólnych przygód kulinarnych, którego odpowiedni wygląd coraz częściej staje się kwestią prestiżu.

Otwarcie kuchni na część dzienną skutkuje wrażeniem większej przestronności i powiększeniem użytkowego metrażu mieszkaniaW XXI wieku kuchnia zdaje się wracać do łask. Nie kojarzy się już z wiecznym posterunkiem gospodyni domowej. Dzisiaj to centrum spotkań z przyjaciółmi, miejsce wspólnych przygód kulinarnych, którego odpowiedni wygląd coraz częściej staje się kwestią prestiżu.

Dobrze urządzona kuchnia to taka, w której użytkownicy czują się komfortowo, wykonując codzienne czynności. Warto zagospodarować w niej miejsce na duże blaty, pojemne szafki, a we wnętrzach o większej powierzchni na wyspę kuchenną. Aby aranżacja kuchni była spójna, należy pamiętać o wszystkich elementach, także tych najmniejszych.

Otwarta czy zamknięta?

Każda opcja ma swoje wady i zalety. Jeśli wybierzemy kuchnię zamkniętą, kuchenne zapachy nie będą wchodziły nam do pokoi, zwłaszcza jeśli postaramy się o dobry wyciąg, nikogo nie będzie drażnił bałagan panujący podczas przygotowywania posiłków. Taką kuchnię też łatwiej urządzić.

Do wad możemy zaliczyć to, że pomieszczenia oddzielone ścianą wyglądają na mniejsze niż wówczas, gdy są otwarte, i jeśli nie zmieścimy tam stołu do spożywania posiłków, to będziemy musieli biegać z talerzami do innego pomieszczenia. Kuchnia otwarta sprzyja integracji rodziny. Pokochają ją także osoby towarzyskie, które lubią brać udział w spotkaniach towarzyskich, dyskusjach, nie odrywając się od przygotowania posiłku. W takiej kuchni z pewnością znajdzie się miejsce na stół, a wnętrze domu będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego. Musimy jednak pamiętać, że otwartą kuchnię trudniej urządzić, nie ma tyle miejsca na blaty i szafki, trzeba ją połączyć stylistycznie z salonem.

- Ciekawym pomysłem na aranżację otwartej kuchni jest potraktowanie grzejnika jako... ażurowej ścianki działowej. Drabinkowy model ustawiony prostopadle do ściany świetnie podzieli strefy w pomieszczeniu. Posłuży nam również jako suszarka na ściereczki. Możliwość dobrania odpowiedniego koloru sprawi, że unikniemy stylistycznych kompromisów - wyjaśnia Robert Skomorowski z Rettig Heating.

Funkcjonalnie i wygodnie

Dekoratorzy wnętrz zgodnie stwierdzają, że najlepiej i najbezpieczniej jest wybierać meble w kolorach od białego przez ivory po écru i lekki beż. Barwy te nadają wnętrzu lekkości, sprawiają wrażenie sterylnej czystości i higieny. Pamiętajmy jednak, że projekt kuchni, który sami stworzymy, powinien odpowiadać naszym gustom, być funkcjonalny i wygodny. Jeśli wolimy wnętrza urządzone minimalistycznie, wybierzmy meble śnieżnobiałe. Jeśli jednak preferujemy cieplejsze tonacje i bardziej przytulne pomieszczenia, najlepszym wyborem będzie gęstsza zabudowa powierzchni meblami, których jednobarwne płaszczyzny przełamywane są żywszymi kolorystycznie akcentami.

Niezwykle istotne w kuchniach XXI wieku są nowoczesne systemy przechowywania. Dzięki nim przestrzeń wykorzystana jest bardzo efektywnie. - Warto więc skupić się bardziej na rozwiązaniach technicznych niż na materiale - wyjaśnia Włodzimierz Czuj z firmy meblarskiej. - I tak np. zamiast półek w dolnych szafkach warto w to miejsce wstawić szuflady z pełnym wysuwem, które gwarantują wygodny wgląd i optymalny dostęp do nich. Zamiast tradycyjnych drzwiczek w szafkach wiszących - unoszone do góry uchylne klapy, podnoszone fronty czy front uchylno-łamany. Z kolei porządek zapewni specjalizacja szafek - przyporządkowanie im konkretnych funkcji.

Projektując kuchnię, pamiętaj o...

Planowanie kuchni należy już rozpocząć na etapie remontu domu czy mieszkania albo ich budowy. Ważne jest między innymi odpowiednie rozplanowanie przyłączy, zaplanowanie miejsca, w którym wystąpią płytki, określenie wysokości parapetów, ale także podział na odpowiednie strefy pracy. Rozróżniamy 5 stref w kuchni: strefę zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania i pieczenia. Podana kolejność jest odpowiednim układem stref dla osoby praworęcznej. W przypadku osoby leworęcznej układ powinien być odwrotny.

* Pamiętajmy, że supernowoczesne czy tradycyjne meble powinny charakteryzować się przede wszystkim funkcjonalnością i trwałością, by być stałym elementem wyposażenia w naszej ciągle udoskonalanej kuchni.

* Obecnie wiele firm meblarskich proponuje swoim klientom obsługuje klientów kompleksowo tzn. od doradztwa, przez projektowanie, aranżację, wykonanie mebli na wymiar, montaż do wyposażenia kuchni w sprzęt AGD. Warto więc się zorientować co dana firma oferuje i wybrać najlepszą.

Oceń artykuł
4,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Danuta Strzelecka (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także