Ekologia w architekturze wnętrz

0
Ekologia w architekturze wnętrz

Trendy w architekturze przychodzą i odchodzą. Zmieniają się nieraz, jak w modzie, sezonowo. Tym razem w świecie architektury wnętrz pojawił się trend, który ma szansę zagościć na dłużej, głównie ze względu na jego ideologiczne podłoże. Jest to trend EKO, a także HIGH-TECH EKO.

Wydaje się, że trend eko to nie tylko chwilowa moda, służąca przede wszystkim afirmowaniu swojej pozycji społecznej, ale styl życia, który przyjmują ludzie z bardzo różnych środowisk. Na pierwszym miejscu pojawia się więc idea, a później ewentualny lans. Jeśli chcemy być eko, staramy się przestrzegać pewnych zasad i podążać ścieżką zgodną z nurtem w niemalże każdej sferze życia. Kupujemy więc ekologiczne produkty spożywcze, przesiadamy się z auta na rower, segregujemy śmieci i wkręcamy eko żarówki. Nic dziwnego więc, że eko zagościło również w designie oraz architekturze wnętrz.

 Warto przeczyćJakie lampy LED wybrać, żeby przyniosły oszczędności

W eko trendzie w architekturze możemy zauważyć trzy wątki. Pierwszy to „eko wrażenie” – przedmioty, które dają nam poczucie i przyjemność przebywania z naturą. Modne są więc materiały surowe, naturalne lub budzące skojarzenia z terenami pozamiejskimi – drewno, kamień, rattan, ale również folkowa ceramika.

Drugi wątek, według mnie najbliższy czystej idei eko, to stosowanie materiałów wysoko przetworzonych, łatwo odnawialnych, choć może nie kojarzonych z tym nurtem – np. betonu.

beton architektoniczny

Beton powstaje z cementu, kruszywa grubego i drobnego, wody oraz ewentualnych domieszek i dodatków. Jest odnawialny w 100%. Architekci wnętrz stosują ten materiał niemal w każdym kącie domu, materiał wypiera dotąd popularną cegłę. Pojawia się na podłodze, na ścianie, zarówno w hallu, sypialni, jak i łazience. Z betonu można wykonać elementy wyposażenia, takie jak np. półka, umywalka, czy blat. Tworzy minimalistyczny, chłodny klimat, łączony jednak z kontrastującymi elementami, jak np. drewno, czy dodatki w żywszych kolorach, daje efekt nowoczesnego, „czystego” i funkcjonalnego wnętrza.

Innym, wysoko przetworzonym materiałem, jest płyta OSB, wykonywana przeważnie ze ścinków drewna lipowego i topolowego. Drzewa te bardzo szybko rosną, jako surowce nadają się jedynie do tworzenia płyty meblowej. Wycinane są tylko na zamówienie, poza tym to znacznie tańsze niż materiał aniżeli dąb, czy buk. Taka płyta może świetnie wyglądać np. jako fronty kuchenne, czy elementy szafy, półek, stołu.

Ciekawym przykładem eko produktu są dywany z linii Net Effect firmy Interface. Większość surowca stosowana do ich produkcji pochodzi ze zużytych sieci rybackich, zbieranych przez ludzi na wybrzeżu. Firma z jednej strony tworzy atrakcyjny produkt, z drugiej strony przyczynia się do oczyszczania plaż i oceanów, przetwarza materiał, który w innym kontekście jest czyś niepotrzebnym, szkodliwym –  odpadem.

Trzeci aspekt eko trendu to pozytywny wpływ produktów na organizm człowieka. Używamy produktów, które nie posiadają substancji chemicznych zagrażających naszemu zdrowi i środowisku. Wybieramy więc np. farby i oleje na bazie wody. Często decydujemy się również na elementy, które kojąco działają na naszą głowę – a więc np. bardziej stosowane kolory, surowe drewno, itp.

ekologiczne ściany

Pojęcie high-tech eko może brzmieć dosyć enigmatycznie – najkrócej tłumacząc, jest to technologia w służbie ekologii. Na rynku pojawia się coraz więcej zaawansowanych technologicznie sprzętów, tzw. „gadżetów”, które mają ułatwiać codzienne prace domowe, ale z zachowaniem dbałości o ekologię. Ciekawym przykładem może być projekt funkcjonalnych szafek, które posiadają filtr z węglem aktywnym na frontach, dzięki czemu segregowane wewnątrz śmieci mogą być dłużej składowane, w większych zbiornikach. Filtr działa jak okap kuchenny, pochłaniając nieprzyjemne zapachy.

W kuchni eko oznacza m.in. samowystarczalność – dobrym pomysłem może być tu np. własna szklarnia w kuchni (do której dostarczymy świerze powietrze, wyregulujemy w niej temperaturę), czy pojemnik do sadzenie ziół. Inne cechy eko kuchni to wielofunkcyjność i odpowiednie przetwarzanie – wspomniany już recycling, a także mądre przechowywanie – tu warto stworzyć przestrzeń nowoczesną, ale czerpiącą z tradycji – coś na kształt spiżarni, czy piwnicy.

Trend high-tech eko jest przewrotny. Z jednej strony pragniemy uprawiać własne, ekologiczne pomidory, wracamy do natury i prostoty, a z drugiej strony spoglądamy w stronę high-tech – stosujemy coraz więcej nowinek technologicznych. To ciekawe zjawisko i wydaje mi się, że konkluzja jest pozytywna – jesteśmy świadomi jak ważne jest dbanie o  środowisko, otoczenie, własne zdrowie, a z drugiej strony mamy coraz większą śmiałość  korzystania z technologii.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Grupa Plus Architekci

Polecamy Ci również

Zobacz także