Ekologiczne pozyskiwanie ciepła

Ekologiczne pozyskiwanie ciepła

Nawet najbardziej "ekologiczne" ogrzewanie niesie za sobą powstawanie substancji szkodliwych dla natury. Chyba że korzystamy bezpośrednio z ciepła docierającego do nas ze słońca. Jak te promienie wykorzystać?

Słońce jest nie tylko przyjazne środowisku, ale też... darmowe. Pamiętajmy, że najbliższa nam gwiazda jest największym źródłem ciepła. Nawet jeżeli nie mamy kolektorów słonecznych, możemy wykorzystać jej promieniowanie do ogrzania mieszkania. W tym celu, nawet w najmroźniejsze dni, możemy "wpuścić" do siebie nieco energii z kosmosu. Gdy promienie słoneczne padają na szyby w oknach, odsuńmy zasłony i firany, niech słońce bez przeszkód zagląda do wnętrza naszych pomieszczeń i wnosi jak najwięcej przytulności. Ogrzeje nie tylko powietrze w mieszkaniu, ale też meble, podłogę.

Promienie słoneczne wykorzystuje się też do ogrzewania wody i do produkcji elektryczności. Do tego celu służą kolektory oraz ogniwa fotowoltaiczne. Jak zapewniają użytkownicy kolektorów, tym sposobem wodę można latem podgrzać nawet do plus 80 stopni. Zimą - znacznie słabiej. Powstają słoneczne dachy, na przykład na Powiślu, w tym w Dzierzgoniu, czy na Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku, gdzie wsparcia udzielił EkoFundusz - w ramach ekokonwersji polskiego zadłużenia zagranicznego.

kolektory słoneczneSłoneczne elektrownie są w fazach doświadczeń, a badania - daleko posunięte, m.in. na Politechnice Gdańskiej, gdzie prądem ze słońca napędzane są na przykład pojazdy wodne.

Innym źródłem ekologicznego ciepła jest geotermia, czyli naturalne pokłady gorących wód. Niestety, są to wody zwykle bardzo zasolone, więc urządzenia do ich wydobywania i przesyłu szybko rdzewieją. Są w Polsce zasoby gorącej wody słodkiej, ale na szerszą skalę wykorzystane tylko w Geotermii Mazowieckiej - w Mszczonowie.

W Pomorskiem pozyskuje się ciepło z gruntu za pomocą tzw. pomp ciepła, działających odwrotnie niż lodówka. Ciepło może być w ten sposób pobierane także z innych zasobów, na przykład z wody czy ze ścieków.

Kolejnym źródłem ekologicznego ciepła są kotłownie na biomasę, czyli na drewniane zrąbki czy słomę. W celu uzyskania tego opału zakładane są całe plantacje np. wierzby energetycznej i innych roślin. W rejonie Kwidzyna powstaje największa w Europie plantacja biomasy - posadzono tam, na powierzchni niemal tysiąca hektarów, szybko rosnące topole hybrydowe. W przyszłości mają one zająć nawet 10 tysięcy hektarów, a pomysłodawcą i użytkownikiem jest International Paper.

Jeżeli jednak chcemy się tanio i ekologicznie ogrzewać, musimy przede wszystkim zapewnić właściwą izolację budynków i pomieszczeń, a także ich sprawne wietrzenie. Temu służy, realizowany ze wsparciem unijnymi dotacjami, proces termomodernizacji budynków. Przede wszystkim ma on doprowadzić do jak największego zmniejszenia strat ciepła. Jeżeli o ucieczkę energii nie zadbamy, to nie dość, że koszty grzania staną się bardzo wysokie, to jeszcze w mieszkaniach będzie chłodno i nie pomogą nawet wydajne piece. Wyprodukują one dodatkowe ilości gazu cieplarnianego, czyli dwutlenku węgla.

Tlenek węgla - popularnie zwany czadem, to cichy morderca

Powstaje podczas niepełnego spalania substancji organicznych i to zarówno węgla, jak i paliw z odnawialnych zasobów (drewna, słomy). Jest nie tylko cichy, ale też bezwonny i bezbarwny. Wytwarza się w normalnych piecach, ale też podczas dogrzewania się, a także wtedy, gdy od papierosa zacznie się coś tlić - wówczas dodatkowo mogą się wydzielać inne trucizny.

Można się przed czadem obronić, instalując odpowiednie czujniki. Niezwykle ważne jest, aby raz do roku przeprowadzać przegląd instalacji gazowej i kominowej oraz zachowywać pełną dokumentację do wglądu strażaków. Zalecany jest również zakup tzw. detektorów, które wcześnie wykrywają tlenek węgla i ostrzegają przez niebezpieczeństwem - radzi Państwowa Straż Pożarna. Bardzo niebezpiecznie jest w łazienkach, w których funkcjonują gazowe piecyki. Przy zbyt szczelnych oknach i drzwiach podczas spalania ubywa też tlenu i kąpiąca się osoba nie ma czym oddychać - zasypia w wannie. Dlatego pamiętajmy, by w drzwiach były otwory wentylacyjne. Wietrzmy łazienki. Nie instalujmy wiatraków, mających "wyciągać" spaliny z naszych pomieszczeń, bo mogą one przedostać się do sąsiada, mieszkającego wyżej. Dlatego strażacy, administracje domów sprawdzają, czy ktoś nie zamontował sobie takiego wywietrznika. Wentylacja pomieszczeń powinna odbywać się grawitacyjnie - musi być tzw. cug.

Oceń artykuł
3,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Kazimierz Netka (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także