Ekologiczny design

0
Ekologiczny design

Segregowanie śmieci, oszczędzanie energii, ekologiczne produkty na naszych stołach nie są już obowiązkiem. Stały się wręcz modą. Nie tylko my jesteśmy "eko", ale zawartość naszych szaf i mieszkań - także.

Na pytanie o to, jak urządzić stylowe i zgodne z obowiązującymi trendami wnętrze, odpowiedź jest jedna: naturalnie. Wydaje się, że XVIII-wieczny "mit szczęśliwego dzikusa" zdezaktualizował się. Nic bardziej mylnego. Hasło powrotu do życia w doskonałej harmonii z przyrodą, jako ratunek dla społeczeństwa skażonego zdobyczami cywilizacyjnymi, wciąż jest niedoścignionym ideałem. Zmieniły się jednak nieco formy tej symbiozy.

Niewielu z nas ma możliwość ucieczki do lasu. Nie ma też już miejsca na ziemi nietkniętego ludzką stopą, a społeczeństwa pierwotne funkcjonują na styku tradycji i komercjalizacji. Możemy natomiast spróbować przemycić trochę ekologii do swoich mieszkań. I tę możliwość wykorzystują współcześni projektanci.

ekologiczne dekoracje

Pomysły od natury

Ekodesign to pole nieograniczonej kreatywności. Natura sama podsuwa pomysły. Jest to swego rodzaju wariacja na temat: z czego można stworzyć meble i dodatki? We współczesnych projektach coraz częściej wykorzystuje się niekonwencjonalne i ekologiczne materiały. Należą do nich lite drewno, rattan i inne rośliny z rodziny palm, pędy bambusa, wiklina, trzcina, trawa morska czy naturalne tkaniny.

Wykorzystuje się również kamień, hiacynt wodny, a także włókna kokosowe i inne rośliny jak rafia, sitowie, palmy i trawy egzotyczne. Natomiast do produkcji różnych funkcjonalnych dodatków używane są kły, barwione korzenie czy wełna.

Jednak ekologiczny styl to nie tylko wykorzystanie surowców, to także inspiracja kształtem, teksturą, funkcją. Powstają projekty próbujące przenieść elementy natury pod dach.

- Wykonana ręcznie z naturalnych materiałów kolekcja lamp Highlands inspirowana jest tropikalną przyrodą, a ich wyjątkowość płynie z wykorzystania naturalnych kształtów drzewa - mówi Lidia Walawko, właścicielka firmy PDM Instal, sprzedającej produkty marki Authentic Design. - Zastosowano tu bielony korzeń pozyskiwany z terenów górskich. Każdy element jest myty i szlifowany, aby odsłonić jego teksturę.

W poszukiwaniu oryginalności

Wydaje się, że w dzisiejszym świecie ciężko byłoby powiedzieć lub stworzyć coś nowego. Żyjemy w kulturze cytatowej, w świecie zapożyczeń i nieustannych odniesień. Wielkie centra handlowe, sklepy sieciowe i masowa, taśmowa produkcja tworzą kanon ogólnie przyjętych materiałów wykonania i używanych form. Podobnie jest z wyposażeniem wnętrz. Jednak znudzenie meblościanką w stylu późnego Gierka owocuje poszukiwaniami nowych rozwiązań. To między innymi z tego powodu taką popularnością cieszą się artykuły "hand made".

- Nasze artystyczne lampy wykonane z naturalnej żywicy dają ciepłe, rozproszone światło, aby dodać wnętrzu uroku - komentuje Sylwia Sobiech, właścicielka sklepu LaLampa.

Rękodzieło jest synonimem oryginalności i artyzmu

- Nasze produkty importujemy z dalekiej Azji pod marką Authentic Design. Ich zaletą jest to, że są ręcznie wykonane, dlatego każdy z nich ma niepowtarzalny kształt. Nadają niesamowity klimat domowi, dodają smaku - przekonuje Lidia Walawko z PDM Instal.

Rękodzieło staje się także znakiem pewnego prestiżu. Wyróżnia z tłumu i daje poczucie, że dany produkt jest jedyny w swoim rodzaju i został takim uczyniony specjalnie dla nas.

Aranżacja mieszkania to przyjemność, której przeciętny człowiek doznaje raz w życiu. Warto zatem pokusić się o oryginalność, ekologię i sprawdzone materiały.

Eko design to nie tylko estetyczne wnętrza, ale także poczucie, że otacza nas coś trwałego, co inspirowało i towarzyszyło człowiekowi od wieków.

Oceń artykuł
4,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Andrzej Janas (Gazeta Krakowska)

Zdjęcia: Authentinc Design

Polecamy Ci również

Zobacz także