Ekspres z automatycznym systemem spieniającym - czy warto dopłacić?

0
Ekspres z automatycznym systemem spieniającym - czy warto dopłacić?

Miłośnicy kawy nie wyobrażają sobie udanego dnia bez filiżanki małej czarnej. Bogactwo smaku, głębia koloru i delikatna pianka wprowadzi w cudowny nastrój każdego kawosza. Jednak nawet najlepsza gatunkowo kawa może stracić swoje walory smakowe jeśli zostanie nieodpowiednio przygotowana lub podana. W pogodni za kawą idealną, producenci ekspresów do kawy oferują szeroki wachlarz modeli zadowalających nawet najbardziej wysublimowane gusta. Dziś skupimy się na urządzeniach z automatycznym systemem spieniającym. Jak działają i czy warto za nie dopłacić?

Co to jest crema?

Crema to nic innego jak delikatna, aromatyczna pianka na kawie. Nie pojawi się ona na espresso przyrządzonym ze zwietrzałych lub nieświeżych ziaren. Crema pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale również ochronną: jest to warstwa zatrzymująca aromat. Uzyskanie idealnej pianki zależy nie tylko od rodzaju kawy, ale przede wszystkim od sposobu jej przyrządzania. Istnieje wiele metod uzyskania kawy z idealną pianką. Bywają one czasochłonne, pracochłonne i nierzadko kosztowne. Miłośnicy kaw mlecznych, za automatyczne spieniacze do mleka muszą wydać nawet kilkaset złotych. Naprzeciw oczekiwaniom smakoszy wychodzą producenci domowych ekspresów do kawy. Na rynku obecne są już bowiem ekspresy do kawy z automatycznym systemem spieniającym.

Czy warto zainwestować w ekspres do kawy?

Wydawać by się mogło, że domowy ekspres do kawy to swego rodzaju kompromis: wygoda, kosztem smaku. Istnieje wiele teorii, wedle których domowe ekspresy do kawy nie są w stanie dorównać profesjonalnym, kawiarnianym modelom. W myśl tej idei kawa z domowego ekspresu ma płaski, pozbawiony wielu walorów smak. Nic bardziej mylnego. Smak kawy zależy bowiem od wielu komponentów.

Do czego służy i jak działa automatyczny system spieniający?

Ekspres do kawy ze spieniaczem mleka i młynkiem to propozycja dla wszystkich, którzy oczekują doskonałej kawy przy minimalnym wysiłku. Stworzenie perfekcyjnej latte wymaga bowiem nie tylko perfekcyjnego espresso, ale przede wszystkim mleka odpowiednio spienionego we właściwej temperaturze. Dobry ekspres do kawy latte powinien zatem posiadać automatyczny spieniacz do mleka. Ekspres z automatycznym spienianiem mleka to ekspres ciśnieniowy, wyposażony w specjalną dyszę. Na pytanie czy wybrać ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko czy bez, zdecydowanie odpowiadamy: z pojemnikiem na mleko. Urządzenia z automatycznym systemem spieniającym, posiadające pojemnik na mleko sprawiają, że przyrządzanie mlecznej kawy jest proste, szybkie i higieniczne. Ekspres do kawy z automatycznym spienianiem mleka przyrządzi perfekcyjną latte praktycznie po naciśnięciu jednego przycisku.

Czy warto kupić ekspres z automatycznym systemem spieniającym?

Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Jeżeli zwykle zawartość filiżanki nie wykracza po za americano lub espresso, a latte i cappuccino pojawiają się okazjonalnie, wystarczy klasyczny ekspres. Jeżeli natomiast na stole królują kawy mleczne, wówczas najlepszym wyborem będzie ekspres do kawy ze spieniaczem mleka. Dlaczego? Ponieważ możliwość uzyskania kawy jak z kawiarni w zaciszu własnego domu jest marzeniem każdego kawosza. Podsumowując, ekspres ze spieniaczem przygotuje mleczną kawę jak z kawiarni. Ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko stanowi optymalny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę, czas i względy praktyczne. Warto wiedzieć, że niektóre modele wyposażone są w termiczne karafki do mleka. Przedłużają one świeżość mleka oraz dają możliwość stworzenia wysokiej i bardzo gęstej piany. Czytaj także: Ranking ekspresów do kawy do domu: automatycznych i kolbowych

Czy czyszczenie ekspresu do kawy z młynkiem, spieniaczem i pojemnikiem na mleko jest uciążliwe?

Zdecydowanie najbardziej komfortowe są ekspresy do kawy samoczyszczące. Najlepsze modele posiadają również system spieniania odseparowany od pozostałych elementów. Oznacza to, że ani tłuszcz z mleka, ani osady nie wpływają na pracę pozostałych części ekspresu. Karafkę na mleko można natomiast myć w zmywarce. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są więc, paradoksalnie, mniej awaryjne i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Warto mieć świadomość, że producenci ekspresów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i udostępniają urządzenia, z których korzystanie jest po prostu przyjemne. Niektóre modele ekspresów De'Longhi obsługiwane są za pomocą aplikacji na smartfonie. To propozycja dla miłośników rozwiązań nowatorskich i ułatwiających codzienne czynności.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?

Trudno odnaleźć się w gąszczu ofert dobrych producentów ekspresów. Przed zakupem warto sprawdzić jak wybrać automatyczny ekspres do kawy i co wpływa na jego cenę. Czasem kłopotliwe jest rozstrzygnięcie nawet najbardziej oczywistych opcji:

  • ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem i pojemnikiem na mleko,
  • czy bez młynka i z rurką?
  • Ekspres do latte, czy do americano?

Czym się kierować?

Wybór ekspresu do kawy powinien być podyktowany przede wszystkim skalą naszych oczekiwań. Miłośnika espresso nie zachwyci bowiem opcja umożliwiająca przygotowywanie 12 rodzajów kaw. Nie doceni on również ekspresu do kawy z młynkiem i pojemnikiem na mleko. Ekspres do kawy z młynkiem i spieniaczem będzie natomiast gratką dla amatorów latte i cappuccino. Pokochają go także małe dzieci – ekspresy do kawy ze spieniaczami przygotowują bowiem tzw. babyccino, czyli ciepłe, spienione mleko, uwielbiane przez najmłodszych. Warto wiedzieć, że coraz więcej ekspresów do kawy przygotowuje nie tylko kawę, ale również herbatę czy gorącą czekoladę. Modele te mają także możliwość zaprojektowania i zapamiętania własnych kaw. Ponadto zaopatrzone są w solidny, cichy, stalowy młynek z 13-stopniową regulacją mielenia, regulowaną wysokość adaptera do kawy w wysokich szklankach, system podgrzewania filiżanek, czy najnowocześniejszy system grzania z dwoma termoblokami. Ten ostatni pozwala na szybkie przygotowanie wielu filiżanek małej czarnej, bowiem za podgrzewanie wody odpowiada jeden termoblok, a za podgrzewanie mleka - drugi. Najbardziej praktyczne są jednak funkcje odkamieniania, płukania czy dostosowywania stopnia twardości wody. Sprawiają one, że nawet częste korzystanie z urządzenia nie będzie uciążliwe.

Czy warto dopłacić za system spieniający mleko w ekspresie do kawy?

Czy zatem warto dopłacić więcej za ekspres z automatycznym systemem spieniającym? Za włoski ekspres warto. Tradycja pieczołowicie przygotowanego cappuccino jest we Włoszech kultywowana od lat. Stąd też kawa rodem z Italii uchodzi za najlepszą. Warto wiedzieć, że większość doskonałych gatunków kaw nie pochodzi z Włoch, bowiem nie ma tam odpowiednich warunków do jej uprawy. Ziarna dostarczane są z Kolumbii, Brazylii, Kenii czy Etiopii. We Włoszech natomiast istnieją jedne z najlepszych palarni kawy na świecie. Tu również dopracowano wiele doskonałych metod sporządzania kawy. Jak zauważa jedna z blogerek, Primocappuccino, przygotowywanie kawy stanowi tam tradycję, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie, a każdy szanujący się pan domu potrafi zrobić perfekcyjną kawę. Porównaj ekspresy do kawy z systemem spieniającym mleko: ceny, ile kosztują?Dlaczego nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie dnia od filiżanki dobrej, aromatycznej kawy?

Zapoznaj się z materiałem wideo >>

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Polecamy Ci również

Zobacz także