Elegancko, czyli... mniej dodatków

Elegancko, czyli... mniej dodatków

Pokaż mi jak mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś. Wnętrza mieszkań i domów są często odbiciem naszych upodobań, naszego temperamentu i gustu.

zielony salonZaprezentujmy się zatem z jak najlepszej strony i poczujmy, że jesteśmy u siebie.

O charakterze wnętrza często decydują detale, mogą determinować jego wygląd lub subtelnie go podkreślać. Ani ciekawy układ architektoniczny, ani nawet kolor ścian nie wystarczą, aby "stworzyć" wnętrze. Diabeł tkwi w szczegółach, w przyćmionym świetle starej lampy, w stosie miękkich poduszek, w zdjęciach rodzinnych i w zapachowych świecach.

Dobieranie dodatków to zabawa stylem i możliwość dopieszczenia naszego mieszkania. Nie oddawajmy zatem tej przyjemności architektowi, zostawmy ją dla siebie. Sztuka doboru dekoracji to tak naprawdę kilka prostych kroków, które doprowadzą nas do wymarzonego efektu.

Na początku warto zastanowić się nad tym, czy będziemy szukać dekoracji według własnego pomysłu i intuicji, czy będziemy trzymać się konkretnego stylu. Spójny efekt łatwiej będzie nam uzyskać, jeśli zdecydujemy się na konkretny trend w aranżacji, np. ekologiczny. Wtedy pozostanie nam znalezienie dodatków utrzymanych w kolorach ziemi, wykonanych z naturalnych materiałów - dla przykładu, możemy zestawić ze sobą zieloną kanapę, beżowy dywan i bambusowe rolety.

Jeśli natomiast mamy swój pomysł na wnętrze i nie chcemy ograniczać się ramami jednego stylu, musimy uważniej dobierać detale, tak żeby końcowy efekt nie okazał się chaotyczny.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie skomponowanie kolorów. Warto określić bazową gamę, w wypadku dobierania dodatków uzależnioną od koloru ścian i mebli. Jeśli dominują brązy, możemy je przełamać piaskowymi lub mlecznymi dekoracjami. W sytuacji kiedy wnętrze jest jasne i neutralne, możemy postawić na zdecydowane kolorystycznie akcenty, np. czerwone poduchy i świeczki.

zasłony sznurkoweKolejnym elementem, istotnym przy aranżacji wnętrz jest światło. Pierwszym krokiem powinna być analiza naturalnego oświetlenia. W tym celu należy ustalić, na którą stronę wychodzą okna, od tego zależy, czy wpadające przez nie światło będzie intensywne i chłodne (północ, wschód), czy też łagodniejsze i ciepłe (południe, zachód). Pomoże nam to zdecydować o rodzaju sztucznego oświetlenia, o jego intensywności i lokalizacji. Odpowiednio dobrane klosze, lampki itp. mogą stanowić naprawdę oryginalny element wystroju.

Analiza naturalnego oświetlenia przyda się także przy wyborze przesłon okiennych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na klasyczne zasłony, zasłony sznurkowe, czy też na praktyczne rolety, oferta rynkowa daje nam duże pole do popisu w zakresie dekoracji okna.

- Aby przełamać schematy, możemy zdecydować się na rolety pokryte florystycznymi wzorami. Wyeksponują one okno i sprawią, że stanie się ono przykuwającym uwagę elementem wnętrza - mówi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner. - Interesujący efekt dadzą także zasłony sznurkowe - są lekkie, przewiewne i świetnie nadają się do ciemnych wnętrz, w których nie chcemy ograniczać dopływu światła.

Kolejnym krokiem, jednym z przyjemniejszych, jest dobieranie tych wszystkich dodatków, które będą odpowiadały za przytulność i ciepło w naszym wnętrzu, a mianowicie - narzut, poduszek i koców. Jeśli chodzi o kolorystykę, dobrze sprawdzają się kontrastowe zestawienia z wypoczynkiem (np. ciemna skórzana kanapa i jasne ozdobne poduchy).

Co zaś się tyczy faktury i tkaniny, wszystko zależy od naszych upodobań, od tego, czy lubimy wygrzewać się pod kocem, oglądając telewizję, czy będzie on raczej elementem dekoracyjnym w naszym mieszkaniu.

Kiedy już zadbamy o oświetlenie, dekorację okien i dodatki do wypoczynku, możemy skupić się na detalach. Będą one zwieńczeniem naszej pracy i dopełnieniem efektu.

Każde wnętrze, nawet to najbardziej minimalistyczne potrzebuje drobnych dodatków. Mogą to być świeczki, ciekawie oprawione zdjęcia, ceramika artystyczna lub pamiątki z podróży.

Ważne jest, aby zachować spójność kolorystyczną, nie wprowadzajmy zatem przypadkowych elementów, których szkoda nam wyrzucić. Należy również pamiętać o zachowaniu umiaru - nie wypełniajmy całej wolnej przestrzeni bibelotami, inaczej uzyskamy efekt przeładowania i chaosu.

Oceń artykuł
3,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Sklepik

Polecamy Ci również

Zobacz także