Feng shui we wnętrzu

0
Feng shui we wnętrzu

Feng shui to filozofia budowania harmonii w naszym otoczeniu, która narodziła się w starożytnych Chinach. W naszym domu powinniśmy czuć się dobrze, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie urządzenie łazienki, kuchni, a także miejsca wypoczynku i salonu.

czerwone detale w kuchni- We wnętrzach każdy kolor jest podporządkowany jednemu z pięciu żywiołów. Są nimi: woda, ogień, drewno, metal i ziemia. Kolory ognia: czerwień, pomarańczowy, purpura, mocny żółty; oznaczają energię, pasję oraz namiętność. Żywioł ziemi i kolory jasny żółty, beżowy, brązowy wprowadzają spokój i harmonię. Woda natomiast wnosi czystą energię. Jej kolorami są niebieski, czarny i granatowy. Metalowi odpowiadają barwy: szary, biały, srebrny. Drzewo symbolizuje zdrowie i witalność, pozwala zdobyć dobrobyt i bogactwo. Jego kolory to: brązowy i zielony - tłumaczy Magdalena Grot z Mysłowic, konsultantka feng shui.

Według filozofii feng shui niezwykle istotną rolę w naszych mieszkaniach odgrywają woda i rośliny. Woda jest odpowiedzialna za szczęście, zdrowie i karierę. Bardzo ważne jest jednak, aby była ona czysta. Dlatego wielkie pole do popisu daje nam łazienka.

podłoga z sosnowych desek- W łazience warto położyć nacisk na jasne barwy. Ciemne elementy mogą pełnić rolę dopełnienia albo kontrastu. Np. czarny blat, a na nim biała umywalka, oraz podłoga z czarnych płytek. To klasyczna opozycja ying i yang. Świetnym uzupełnieniem nowoczesnych, czarno-białych sprzętów będą akcesoria z metalu, czy stali szczotkowanej. W innych pomieszczeniach klasyczne czarno-białe aranżacje warto wzbogacić dodatkowym kolorem, np. czerwieni, fuksji, czy kanarkowej żółci. Barwne akcenty w postaci poduszek, donic, czy żyrandola wprowadzą do pomieszczenia trochę dynamizmu. Dla osób ceniących neutralne połączenia ciekawym dopełnieniem będzie szary. Zamiennikiem dla zdecydowanej czerni może stać się grafit, który wraz z bielą stworzy niezwykłe połączenie pasujące do każdego wnętrza - tłumaczy Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą "Praktiker".

Zgodnie z filozofią feng shui - w oparciu o strony świata w mieszkaniu wyznacza się poszczególne strefy. Ważna jest strefa przyjaznych ludzi (najczęściej pośrodku mieszkania). W feng shui zaleca się ustawienie tu stołu dla gości. Ta strefa powinna być gwarna, warto wykorzystać tutaj kolor biały, szary, żółty, brązowy. Wskazane są obrazy z radosnymi, szczęśliwymi ludźmi. Salon najlepiej jeżeli jest nasłoneczniony i położony po południowej stronie. Nie powinien posiadać nadmiaru ozdób. Bardzo dobrze, jeżeli uda nam się wygospodarować w tym pomieszczeniu przynajmniej jedną wolną ścianę.

czarno-biała łazienka

- Przy aranżacji salonu według feng shui najważniejszą zasadą jest właściwe ustawienie krzeseł, sofy, foteli czy puf. Wszystkie siedziska muszą posiadać miękkie, zaokrąglone kształty. Jeżeli położymy przed sofą dywan i ustawimy na nim niski stolik, będzie to oddziaływać korzystnie na nasze zmysły. Idealnie jeśli stół jest okrągły, owalny lub ośmiokątny. Na podłodze najlepsze jest tu drewno. Ściany malujemy na jasne kolory. W tym przypadku należy pamiętać, że ciepłe barwy, takie jak: żółty, czerwony lub pomarańczowy stymulują, natomiast stonowane jak: błękit, turkus, zieleń sprzyjają wypoczynkowi - dodaje Magdalena Grot. Do salonu świetnie nadają się też lustra, które odbijają światło i energię.

Zazwyczaj w salonie w centralnym miejscu znajduje się telewizor, a to błąd. Według feng shui, jeżeli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy trzymać telewizor w zabudowanych szafkach. Miejscem centralnym powinien stać się kominek.

wnętrze w kolorze różowymWedług zasad feng shui bardzo trudno jest zaaranżować kuchnię. Kształt pomieszczenia powinien być kwadratowy lub prostokątny, zaś okna wychodzić na stronę południową i wschodnią. Głównym punktem tego pomieszczenia mają być kuchenka lub piekarnik (ogień), czyli miejsce przygotowywania posiłków. Pamiętajmy, że kuchenka nie może znajdować się blisko lodówki (woda). Jeżeli te dwa urządzenia są ustawione naprzeciw siebie, powinno się je koniecznie przedzielić stołem (ziemia). Zaleca się, aby kolory w kuchni były jasne np. żółty lub ecru.

Sypialnia to miejsce relaksu i wypoczynku - tu warto zadbać o świece, np. z pszczelego wosku, które wyciszają, pozwalają się pozbyć negatywnych emocji. Z kolorów wskazane są biały, brzoskwiniowy, łososiowy oraz brąz. W tym pomieszczeniu powinniśmy zrezygnować z luster.

Oceń artykuł
3,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Zielińska (Dziennik Zachodni - Modne Wnętrza)

Zdjęcia: Praktiker

Polecamy Ci również

Zobacz także