Feng shui – zaaranżuj mieszkanie w zgodzie z tą filozofią!

0
Sypialnia pastelowa
Natura od wieków zachwyca i porządkuje życie człowieka. W starożytnych Chinach praktykowano planowanie przestrzeni tak, żeby osiągnąć zgodę ze środowiskiem naturalnym. Opierano się na zasadzie pięciu żywiołów.

Każdy zgodzi się z podstawową zasadą feng shui, że na jakość naszego życia wpływa to co nas otacza. Według feng shui odpowiednia aranżacja wnętrza, w którym przebywamy może przynieść nam pomyślność i harmonię. Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui.


Feng shui to sztuka wywodząca się ze starożytnych Chin i mówiąca o aranżacji przestrzeni w taki sposób, aby zapewnić się przepływ energii chi. Ten rodzaj energii jest dynamiczny i przejawia się symbolicznie w 5 chińskich żywiołach, do których należą: metal, drewno, woda, ogień oraz ziemia. Każdemu z nich przyporządkowane są określone kolory, liczby, kierunki geograficzne, pory roku czy stany emocjonalne.

Feng shui - kolory

Jeżeli zaaranżujemy nasz dom czy mieszkanie według zasad feng shui, wpłynie to z pewnością na zwiększenie energii w danym pomieszczeniu a co za tym idzie na poprawę jakości życia. Przy planowaniu wdrożenia zasad feng shui w mieszkaniu zastanówmy się jakich kolorów użyć, abyśmy dobrze się w nim czuli.

Kolory ognia wg feng shui

To odcienie bardzo energetyczne i które mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie zwłaszcza jeżeli użyjemy ich w nadmiarze. Zbyt dużo takich kolorów jak:

  • czerwony,
  • różowy,
  • pomarańczowy,
  • purpurowy,
  • słoneczna żółć.

Mogą sprawić, że szybko się wypalisz. Poczujesz zmęczenie i opadniesz z sił. Jednak dla wielu z nas mogą one mieć całkowicie odwrotny wpływ.

Są to kolory sławy więc ludzie sukcesu lub dążący do niego będą się, czyli wśród takich barw znakomicie. Jeśli jesteś wielbicielem ekstremalnych doznań i spektakularnych efektów, zastosuj te kolory we wnętrzach o orientacji południowo-zachodniej. W świetle zachodzącego słońca ogniste tonacje wyglądają wyjątkowo energetycznie. Warto je także zastosować w pomieszczeniach, do których rzadko dociera słońce.

Kolory wody wg feng shui

Wszelkie błękity, granaty we wnętrzach będą wpływały na nasze samopoczucie jak zastrzyk energii, który podpowie nowe, oryginalne rozwiązania. Idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach pracy twórczej. Lubiane przez artystów, twórców z różnych dziedzin kultury, sztuki i życia publicznego. Lepiej nie stosować go w pomieszczeniach integracyjnych to kolor, który sprawi, że może być między ludźmi dystans. Osoby samotne też powinny się go wystrzegać, bo chłód barw może u nich pogłębić odczucie pustki i opuszczenia. Lepiej stosować ją więc w takich miejscach jak  sale konferencyjne czy kancelarie prawne.

Kolory drzewa wg feng shui

Brązy i zielenie według feng shui to zamożność i dobrobyt. To kolory bardzo energetyczne, które zachęcają do działania, ciągłych nowych celów i ich konsekwentnego realizowania. Człowiek wśród takich barw powinien bardzo dobrze się czuć. To kolory zdrowia, młodości i witalności. Najlepiej zastosować je w pokojach nastolatka, w biurze i kuchni.

Kolory ziemi wg feng shui

Kolory ziemi są kolorami uniwersalnymi, ani nie drażnią, ani nie pobudzają do wielkiego działania. To synonimy spokoju, stabilności i harmonii. Brąz, beż czy jasna żółć wprowadzają do wnętrza ład i równowagę. Polecane do salonu, sypialni czy biblioteki.

Kolor metalu wg feng shui

Szarości, biele, srebro i metal oznacza w feng shui precyzję, czystość, nieskazitelność, profesjonalizm. Stosowane w biurach oznaczają wysoki profesjonalizm. W budynkach mieszkalnych najczęściej można je zobaczyć w kuchniach, loftowych salonach czy minimalistycznych sypialniach. Kolory te dyscyplinują, mobilizują do skuteczności, ale wnoszą do wnętrz element lekkości bytu i przejrzystości, czytelności. Kolory metalu polecane do wnętrz nieskomplikowanych, ciekawych i nowoczesnych?Pamiętajmy, że to my mamy wpływ na naszą prywatną przestrzeń, ale także wystrój mieszkania kształtuje nas. Jeżeli urządzimy sypialnie według tej filozofii, stworzymy przestrzeń pełną energii i harmonii.
Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Śnieżka

Polecamy Ci również

Zobacz także