Fiolet najmodniejszym kolorem jesieni

Fiolet najmodniejszym kolorem jesieni

Fiolet to barwa odważna i wymagająca, ale jednocześnie niezwykle efektowna. Posiada tyle odcieni, że nawet, gdy wszystkie pokoje urządzimy w tym kolorze - każdy może mieć inny klimat.

Fioletowy, futurystyczny salonZłota jesień kojarzy się ze spacerami, ciepłymi herbatami, bukietami z kolorowych liści, a także... z wrzosem. Zabieramy go do domu i zasuszamy, by cieszyć się nim cały rok. Sposobem na to, aby zatrzymać jego fantastyczny kolor w mieszkaniu, jest stworzenie aranżacji opartej na wrzosowych odcieniach.

Fiolet powstaje z połączenia czerwieni i błękitu. Jeśli więc zależy nam na wnętrzach w cieplejszym odcieniu - wybierajmy kolor z większą dawką czerwieni. Gdy chcemy nieco ochłodzić aranżację - wystarczy przewaga niebieskiego. Jasny fiolet ma właściwości wyciszające, uspokajające - idealnie pasujące na przykład do sypialni. Z kolei mocniejsza barwa pobudza, wpływa na rozwój intuicji i wyobraźni. W zależności więc od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć - wybierzmy odpowiedni dla nas odcień.

Zaletą fioletu jest to, że pasuje zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych, dla których inspiracją są klasyczne trendy. Mamy kilka opcji wykorzystania tego koloru. Pierwszy to fiolet totalny, czyli wykorzystanie w aranżacji różnych odcieni tej barwy. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą jasne, liliowe ściany i ciemniejsze akcenty w postaci mebli, drzwi lub dekoracyjnych dodatków.

Jeśli chodzi o drugą możliwość, to jest kilka interesujących połączeń z fioletem. Pierwsza to zestawienie go z neutralną barwą, taką jak biel. To przełamie wrzosowe odcienie i wzmocni je. Kolory nabiorą intensywności. Tutaj dobrym rozwiązaniem może być wstawienie do pomieszczeń białych krzeseł, na przykład z kolekcji Arian firmy Jadik w wersji z białym obiciem. Prosta forma tych mebli, gładki materiał oraz stylowe, ręcznie konstruowane drewniane elementy pomogą wydobyć zalety wrzosowej kolorystyki. Interesujące zestawienie można stworzyć łącząc fiolet z turkusem, zielenią, pomarańczą oraz czekoladowym brązem. Gdy marzy nam się mocniejsza kompozycja - można urządzić wnętrza z dodatkiem czerwieni lub amarantu. Należy tu jednak zwrócić uwagę na odcienie obu barw - muszą się uzupełniać, by nie męczyć wzroku.

Meble w fioletowym kolorze intrygują, przyciągają wzrok. Świetnie wyglądają zarówno na tle białych, jak i wrzosowych ścian. Przykładem jest krzesło Tenor z z firmy Jadik. Jego materiał obiciowy, o wrzosowej barwie, jest jednolity i gładki. Jedyną ozdobą są guziki na oparciu krzesła. Stelaż modelu zrobiony został z litego drewna bukowego. Dzięki temu jest solidny i wytrzymały. Widoczne części to drewno bukowe lub dębowe. Jego odcień zależy od indywidualnych preferencji - można wybrać jasne beże lub ciemne, intensywne brązy. Przeniesienie jesiennych wrzosów do mieszkania to doskonały pomysł na świeże, stylowe wnętrze. Fiolet to barwa bardzo elastyczna, która otwiera przed nami wiele designerskich możliwości.

Oceń artykuł
3,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Wozińska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także