Firany klasyczne - ponadczasowe rozwiązania

Szukając pomysłu na wnętrze własnego domu często szukamy inspiracji w różnego rodzaju czasopismach wnętrzarskich czy w Internecie. Wiele zdjęć w nich publikowanych prezentuje wnętrza bardzo nowoczesne lub wręcz przeciwnie - rustykalne.

firany tradycyjne do salonu Zwykle podobają się nam na zdjęciach, ale nierzadko zdarza się tak, że uznajemy, że jednak źle byśmy się czuli w sterylnym nowoczesnym wnętrzu czy też babcinym domku na co dzień. Z pomocą przychodzą rozwiązania klasyczne, które są ponadczasowe i uniwersalne. Dzięki temu mogą być one bazą do aranżacji wnętrz w różnych stylach.

Rola dodatków we wnętrzu

Uniwersalizm i ponadczasowość wnętrz klasycznych jest niewątpliwie ich siłą. Klasyczne wnętrze, w zależności od tego czym jest przystrojone może dać wrażenie wnętrza pałacowego, ale może również poprzez kolorowe dodatki stać się wnętrzem w stylu popartu. Wystarczy do klasycznych, tradycyjnych form dodać trochę więcej koloru, niby przypadkowych przedmiotów i już pomieszczenie ożywa i przywodzi na myśl szalone lata popartu. Dodatkami, które łatwo można zmienić są m.in. poduchy, obrusy czy firany.

Firanki klasyczne

Firanki w wydaniu najbardziej klasycznym są najczęściej wykonane z żakardu czy woalu. Mogą być powieszone luźno, ale mogą być również upięte z boków. Mogą towarzyszyć im zasłony albo też lambrekiny, które będą dodatkowo dekorowały. W takiej wersji klasyka firanki jest niejako bazą, która świetnie będzie się komponować zarówno z tradycyjną ciężką kotarą, jak i lekką nowoczesną zasłoną na przelotkach czy szelkach. Podobnie sprawa ma się z upinaniem. W zależności od tego czego użyjemy do spięcia firany po bokach możemy uzyskać efekt tradycyjnej firanki, ale możemy również uzyskać efekt firanki nowoczesnej, jeśli do spięcia posłuży nam specjalna ozdobna klamra np. z metalu.

Sposoby wieszania firan tradycyjnych

Najbardziej klasycznie firany tradycyjne wiesza się na karniszach wyposażonych w żabki. Żabki są czasem również zastępowane przez haczyki, które wpina się w specjalne miejsce na taśmie marszczącej firankę u góry. Klasyczne firany mogą być również wieszane na tunel - wówczas wystarczy w przygotowany otwór wsunąć rurkę od karnisza. W bardziej nowoczesnej wersji firany mogą być również wieszane na szelkach.

Kolorystyka

Firany klasyczne są najczęściej białe lub ecru. Nie znaczy to jednak, że nie można pobawić się także ich kolorem. Klasyczna forma może być bowiem urozmaicona poprzez oryginalny, elegancki lub wesoły wzór. Na przykład w kuchni urządzonej w stylu vintage świetnie sprawdzi się klasyczna firana z wzorem z owoców czy dzbanuszków. Z kolei w reprezentacyjnym salonie lepiej będą wyglądały firany gładkie lub z delikatnym ornamentem. Wówczas będą doskonale współgrały ze stylem pomieszczenia i dopełnią aranżacji wnętrza. Zasłony

Zwykle klasyczne firany są zestawiane z zasłonami, których zadaniem jest chronić naszą prywatność. W zależności od pomysłu firany mogą być tłem do wzorzystych zasłon albo wręcz odwrotnie - to firany mają grać pierwsze skrzypce. Dobierając obie tkaniny trzeba uważać, żeby do siebie pasowały. Nie można łączyć ze sobą dwóch mocno wzorzystych tkanin, które są zdobione w zupełnie inny sposób. Dzięki temu unikniemy bałaganu na oknie. Zdarza się, że producenci firanek sami podpowiadają zestawienia materiałów, na których jest powtórzony ten sam motyw. Warto z ich podpowiedzi skorzystać, gdyż wówczas mamy pewność, że materiały do siebie pasują.

Czy tylko zasłony?

Na koniec warto dodać, że firany klasyczne można komponować nie tylko z zasłonami. Do okna, w którym wisi tradycyjna firana można także zastosować rolety czy żaluzje. Firana będzie wówczas głównym elementem dekoracyjnym, a roleta czy żaluzja będzie chroniła naszą prywatność.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: studiorustyka

Polecamy Ci również

Zobacz także