Gdy nie ma piwniczki na wino, kup winiarkę!

Gdy nie ma piwniczki na wino, kup winiarkę!

Wino jest bardzo wrażliwe na temperaturę. Optymalne warunki, w których należy je przechowywać, to 10-14 stopni C. Szkodzą mu nagłe wahania temperatury.

Winiarka marki CandyRównież wilgotność powietrza powinna być utrzymywana na poziomie 70 proc. Gdy będzie zbyt suche, korek wyschnie i do wnętrza butelki z winem dostanie się powietrze. Natomiast zbyt duża wilgotność może powodować pleśnienie korków.

Także światło słoneczne nie służy napojowi bogów. Naświetlone wino szybciej się starzeje i traci garbniki, nadające mu barwę. Zmienia się także jego smak, gdyż pod wpływem światła wytwarzają się związki siarki, powodując zjawisko tzw. smaku światła.

Czytaj także: Stolik barowy miej zawsze pod ręką!

Ten delikatny trunek, mimo że zamknięty w butelce, powinien posiadać także stały dopływ powietrza. Trzeba go także odseparować od źródeł intensywnych zapachów. Butelki powinny być przechowywane w pozycji poziomej. Wino lubi także spokój. Na proces jego dojrzewania niekorzystnie wpływają wibracje.

Te wymagające warunki spełniają piwnice, choć nie wszystkie. Co zrobić, jeśli takiej nie posiadamy? Wyjściem jest zakup winiarki, bo lodówka jej nie zastąpi.

Czytaj także: Soczysta impreza karnawałowa, czyli kolorowe drinki z sokowirówką First Austria

Przechowywanie wina w lodówce nie jest dobrym rozwiązaniem. Wibracje wytwarzane przez agregat zakłócają proces dojrzewania. Niekorzystnie na aromat i smak trunku wpływa zbyt niska temperatura oraz obecność zapachów od przechowywanej żywności. Natomiast winiarki dają możliwość niezależnej regulacji temperatury w poszczególnych komorach dla różnych gatunków wina. Wyposażone są w specjalne amortyzatory, zabezpieczające przed szkodliwym drganiem. Posiadają także przyciemniane szyby, które chronią przed dostępem światła.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: ds (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także