Grzejnik - abstrakcyjna forma przestrzenna, ozdoba wnętrza,...

Grzejnik - abstrakcyjna forma przestrzenna, ozdoba wnętrza,...

Współczesne grzejniki to coraz częściej ciekawe formy przestrzenne, które stają się równie ważnym elementem wystroju wnętrz jak zasłony, parapety i drzwi. Te nowoczesne, zarówno łazienkowe (rurkowe), jak i płytowe (przeznaczone do pokojów) są estetyczne i praktyczne oraz coraz bardziej kolorowe.

Grzejnik TrendTradycyjnym kolorem grzejnika jest biały. Kolorowe grzejniki są jednak coraz popularniejsze. Wybór jest niemal nieograniczony, warto jednak pamiętać o kilku zasadach, abyśmy byli w pełni zadowoleni z efektu.

Modne są również grzejniki płytowe w kolorze kontrastowym, który wyraźnie odcina się od tła, tworząc kolorową plamę. Nikogo nie dziwi już grzejnik w kolorze brązowym, zielonym, granatowym, a nawet czarnym. Drugi trend to dobór koloru grzejnika do koloru ściany.

Wybór koloru może okazać się pułapką. Grzejniki renomowanych firm dostępne są w wybranych kolorach z palety RAL. Producent ma do dyspozycji 48 barw podstawowych. Posługiwanie się kolorami ze standardowej palety ułatwia wybór odcienia, co ma znaczenie, gdy chcemy dobrać idealnie kolor grzejnika do barwy ściany lub ramy okiennej. Uwaga! Stosowanie w takim przypadku palety RAL nie daje gwarancji, że osiągniemy zamierzony cel. Dzieje się tak dlatego, że ten sam kolor wygląda inaczej na drewnie, inaczej na tynku i inaczej na metalu.

Są kolory mniej i bardziej "kapryśne". Wyjątkowo trzeba uważać na kolor brązowy, który ma bardzo dużo odcieni, toteż wybór "właściwego" brązu warto przeprowadzić bardzo uważnie. Znacznie mniej "kapryśny" jest np. kolor granatowy. Grzejniki w ciemnych kolorach są zwykle przeznaczone do pomieszczeń o normalnej wilgotności (pokoje dzienne, sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety itp.). Najpopularniejsze dla grzejników łazienkowych są jasne, pastelowe barwy, często dobrane do odcienia glazury lub terakoty.

Czy dobierając odpowiednio kolor, możemy uzyskać efekt dodatkowego grzania? Tak! Bo są kolory bardziej i mniej "gorące". Barwna aranżacja wnętrza doda nam energii, a także pozwoli zrelaksować się przed nadchodzącą zimą.

Bywa też odwrotnie. Modne są na przykład wykończenia w stylu hi-tech, elementy metalowe, powierzchnie przypominające modną blachę inox. Pojawiły się więc również metalizowane grzejniki.

Grzejnik FocusTymczasem, o czym wie niewiele osób, ulegając modzie, płacimy więcej za ogrzewanie! Bo decydując się na grzejnik chromowany wpadamy w pułapkę! Chrom pochłania ciepło, ale nie oddaje go. W efekcie moc takiego grzejnika jest od 30 do 50 proc. mniejsza niż moc grzejnika o tej samej wielkości, ale w innym kolorze.

Jeśli więc chcemy mieć grzejnik chromowany, musimy pamiętać, by kupić taki o większej mocy. W przeciwnym razie pomieszczenie będzie niedogrzane, np. w łazience będzie zimno, a wilgotne ręczniki nie wyschną przez kilka godzin.

Grzejnik o większej mocy będzie większy. Warto zatem dokładnie wymierzyć pomieszczenie i zastanowić się, czy duży grzejnik na pewno będzie pasował np. w niewielkiej łazience.

Jak uniknąć niedogodności, związanych z zastosowaniem metalizowanych grzejników? Zdecydować się na grzejnik pokryty metalizowanym lakierem. Dzięki temu uzyskamy efekt kolorystyczny jak przy grzejniku chromowanym, ale bez negatywnego wpływu na pracę urządzenia i bez generowania dodatkowych kosztów. Dzięki lakierom metalizowanym możemy otrzymać także np. barwę starego złota.

W świecie kolorów nie ma tabu ani zakazanych zestawień. Styliści - od projektantów ubrań do architektów wnętrz - zachęcają do wykorzystywania w naszym otoczeniu pełnych, nasyconych barw i odważnych zestawień kolorystycznych. Warto jednak nie ulegać bezkrytycznie modom, a tak dobrać kolory do domu, kierując się kilkoma praktycznymi wskazówkami, byśmy po prostu dobrze się w nim czuli. * Ciepłe barwy są bardziej przyjazne niż zimne odcienie, ale te ostatnie - najskuteczniej powiększają optycznie wnętrza.

* Odcienie zielonego i niebieskiego działają uspokajająco.

* Najbardziej pobudzającym kolorem jest czerwony.

* Kolor żółty może - w zależności od odcienia - działać uspokajająco albo pobudzać do wysiłku intelektualnego.

* Aktywizująco oddziałują ciepłe kolory, np. różowy, pomarańczowy. Polacy mają jednak swoje ugruntowane upodobania. Badania na temat kolorystycznych preferencji przeprowadził TNS OBOP. Wynika z nich, że ulubionym kolorem Polaków jest niebieski: taki wybrało 22 proc. pytanych. Drugi w kolejności jest zielony (wskazało go 19 proc. ankietowanych). Na trzecim miejscu znalazł się czerwony (16 proc.). Biel i czerń mają zbliżone notowania: biały jest ulubionym kolorem 13 proc. badanych, a czarny - 12 proc.

Oceń artykuł
3,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Alicja Charzyńska, Irena Grek (Dziennik Łódzki)

Polecamy Ci również

Zobacz także