Grzejniki dekoracyjne

0
Grzejniki dekoracyjne

Domowe grzejniki pełnią od dawna przede wszystkim bardzo użyteczną funkcję grzewczą. Niektóre, szczególnie łazienkowe i przedpokojowe, mogą także suszyć ręczniki, pranie czy przemoknięte płaszcze.

grzejnik w łazienceAle tak naprawdę od wielu lat zwracamy uwagę również na ich design, a to za sprawą niezwykle atrakcyjnej oferty rynkowej. Producenci zaskakują nas oryginalnymi kształtami urządzeń, barwą oraz wieloma praktycznymi rozwiązaniami. I zapewne, dlatego nie nazywamy już naszych grzejników kaloryferami, bo te kojarzą się z epoką, kiedy wszystkie wyglądały niemal identycznie, a także gdy ukrywano je skrzętnie za firankami czy kolorowymi zasłonami.

A dziś? Zachwycają lekką, nienaganną linią, doskonałym wykończeniem, kształtem, który przypomina np. obraz czy płaskorzeźbę w stylu modern. Chcemy je pokazywać, pragniemy by należały do grupy domowych ozdób i wraz z nią tworzyły niepowtarzalną atmosferę i interesujący design poszczególnych pomieszczeń. Współczesne grzejniki odpowiednio dobrane do klasycznych bądź nowoczesnych, często minimalistycznych wnętrz stanowią ze znajdującymi się w nich meblami i wszelkimi dodatkami dekoracyjnymi doskonałą kompozycję aranżacyjną.

grzejnik w łazienceJeśli jednak mamy zamiar w najbliższym czasie zakupić grzejniki do naszego nowego domu lub po prostu pragniemy wymienić stare urządzenia na nowe, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów związanych z ich wyborem. Wszystko po to, byśmy po zamontowaniu grzejnika mogli z pełnym przekonaniem stwierdzić, że pasuje on idealnie do wystroju salonu, holu czy łazienki.

Kiedy chcemy wprowadzić się do nowego domu powinniśmy wiedzieć, w jakim stylu zaaranżujemy poszczególne pomieszczenia, a także jakie formy będą w nich dominować. Czy wybierzemy klasykę czy nowoczesność? Czy będziemy posiadali dużą ilość mebli i wszelkich dodatków czy jedynie niezbędne, użyteczne sprzęty? Czy kształty ich krawędzi będą zaokrąglone czy geometryczne?

Zwróćmy też uwagę na kolor grzejnika. Wybierzmy taki, który najlepiej pasować będzie do barwy ścian i elementów wyposażenia. Jeśli np. kupujemy urządzenie do łazienki porównajmy je z kolorem i strukturą płytek czy terrakoty. Warto zastanowić się również, jaką powłokę będą miały poszczególne elementy armatury, do niej możemy dobrać grzejniki pokryte lakierem lub chromowane.

grzejnik ściennyWażną kwestią jest także wybór tzw. galanterii hydraulicznej; zaworów i głowicy, rozetek wykończeniowych oraz osłonek do rur. Powinny one podkreślać charakter grzejnika, wydobywać jego piękno i dobrze współgrać z otaczającymi sprzętami. Kupując nowe urządzenie zwróćmy też uwagę na jakość i estetykę wykończenia drobnych elementów. Pamiętajmy, że nawet najładniejszy kształt grzejnika mogą przyćmić źle wykończone, drobne elementy. Dlatego przyjrzyjmy się spawom na łączeniach rurek z kolektorami i wykończeniu narożników.

Jeśli wprowadzamy się do nowego, niezaaranżowanego jeszcze domu czy mieszkania musimy stworzyć projekt-wizję wystroju poszczególnych pomieszczeń, do której dopasujemy wszystkie elementy wyposażenia, w tym także grzejniki. To proces czasochłonny i wymagający niejednokrotnie pomocy fachowców. Ci, z nas natomiast, którzy jedynie wymieniają stare kaloryfery na nowe mają ułatwione zadanie, gdyż wnętrza posiadają już swój styl i wystrój.

Nowy grzejnik powinien podkreślać ich piękno i elegancję, tworząc idealną harmonię ze znajdującymi się tutaj sprzętami i barwą ścian. Jedną z niezwykle interesujących propozycji grzejników do kompleksowej aranżacji domu i mieszkania posiada krakowska firma ENIX. Urządzenia przez nią proponowane, odznaczają się nie tylko najwyższą jakością wykonania i estetycznym wyglądem, ale również oryginalnym designem.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: ENIX

Polecamy Ci również

Zobacz także