Harmonię w kuchni zapewni aranżacja zgodna z zasadami Feng Shui

Harmonię w kuchni zapewni aranżacja zgodna z zasadami Feng Shui

Starochińska sztuka Feng Shui opiera się na założeniu, że dom powinien pozostawać w harmonii z właścicielem i Wszechświatem. Dobrze zbudowany i urządzony pomnaża szczęście. Błędy w aranżacji mszczą się niepotrzebnymi trudnościami. Według Feng Shui, kuchnia to serce domu. Dlatego należy ją aranżować bardzo starannie.

Kuchenna wyspa to wygodne i modne rozwiązanie.Pozostawanie w kosmicznej harmonii gwarantuje swobodny przepływ energii. Harmonia jest możliwa, gdy kuchnia nie jest zagracona i zaniedbana. O taki stan trudno, zwłaszcza że ściany i sufit są bardziej niż gdzie indziej narażone na działanie pary wodnej i, co gorsza, tłuszczu. Trzeba więc zadbać, by ani woda, ani tłuste opary nie czyniły szkód.

Zobacz także: Designerska harmonia, czyli Feng Shui a dodatki do mieszkania

Jeśli decydujemy się na malowanie kuchni (choćby tylko sufitu) kluczowe znaczenie ma odpowiednie zagruntowanie powierzchni. Środki gruntujące wyrównują nasiąkliwość ścian, ułatwiają nanoszenie farby i sprawiają, że ta ostania lepiej się trzyma. Nie ma więc zagrożenia, że po niedługim czasie farba zacznie się łuszczyć.

Równie ważne jak stan ścian i podłóg jest usytuowanie poszczególnych sprzętów. Dotyczy to zwłaszcza kuchenki (po chińsku to samo słowo oznacza ją właśnie, jak i bogactwo). Aby energia swobodnie krążyła, gotujący powinien mieć do kuchenki dostęp z każdej strony, bardzo ważne też, aby w czasie gotowania widział drzwi. W tym kontekście idealnym rozwiązaniem wydaje się kuchenna wyspa, z tym tylko, żeby kuchenka (odpowiadająca żywiołowi ognia) nie sąsiadowała bezpośrednio ani ze zlewozmywakiem, ani z lodówką. Niedobrze też, jeśli znajduje się naprzeciwko jednego lub drugiego.

Gdy sprzęty kuchenne stoją w ciągu, dobrze oddzielić kuchenkę od zlewu i lodówki drewnianym (a w najgorszym razie drewnopodobnym) blatem. Trzeba dbać o nią jak o majątek- powinna być zawsze całkowicie sprawna i czysta.

Celowe jest zabezpieczenie ścian wokół niej przed zabrudzeniem resztkami potraw. Aby dawały się łatwo zmywać, można wyłożyć je glazurą, wyłożyć zmywalną tapetą lub pomalować odporną na szorowanie farbą. Jeśli płytki ponad kuchenką są zniszczone ale dobrze trzymają się podłoża, wystarczy położyć na nie nowe. Konieczne jest użycie kleju o odpowiedniej sile wiązania, którego producenci przewidzieli taką możliwość.

Zobacz także: Wnętrza pięciu żywiołów, czyli feng shui w praktyce. We wnętrzach każdy kolor jest podporządkowany jednemu z pięciu żywiołów

Ważne dla przepływu energii jest też zabezpieczenie wszelkich powierzchni przed pojawieniem się grzybów i pleśni. Te ostatnie mają wyjątkowo negatywny wpływ na samopoczucie domowników. Warto o to zadbać na kilka sposobów. Najważniejsze jest dokładne uszczelnienie miejsc newralgicznych (między zlewem a ścianą, zlewem a blatem). Warto do tego użyć silikonów odpornych na działanie pleśni.

Na rynku są dostępne i kolorowe, można więc bez problemu dobrać je do koloru fug lub barwy blatu, kafelków, szafek. Warto też dokładnie czyścić zarówno płytki, jak i fugi. Oprócz środków ogólnego stosowania można użyć skuteczniejszych - zarówno do glazury i terakoty, jak i do fug.

Oceń artykuł
3,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Mariusz Urbanke (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także