Impregnacja drewnianego ogrodzenia

Impregnacja drewnianego ogrodzenia

Wiosna rozkwitła w pełni, a wraz z nią rozpoczął się sezon na majsterkowanie i odnawianie drewnianych powierzchni. Prace w ogrodzie najlepiej będzie zacząć od ogrodzenia – wizytówki domu.

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, w jakim stanie znajdują się deski i czy stara powłoka złuszczyła się lub popękała, czy drewno wyblakło. Jeśli coś takiego zauważymy, to w przypadku niewielkich powierzchni konieczne będzie szlifowanie papierem ściernym. Przy dużych ogrodzeniach lepiej sprawdzi się mechaniczna szlifierka. Resztek piasku i pyłu pozbywamy się za pomocą szczotki o sztywnym włosiu.

impregnacja drewnaNiebezpieczna biokorozja

Drewniane ogrodzenie musi wiele znieść: słońce, wilgoć, zmiany temperatur. Pozostawione bez zabezpieczenia będzie niszczeć. Stąd już tylko krok do rozwoju:
•    grzybów domowych,
•    pleśni,
•    owadów żerujących w drewnie.

Można jednak temu zapobiec stosując impregnat techniczny. Dobry produkt powinien chronić deskę właśnie przed tymi trzeba niebezpieczeństwami.

- Zazwyczaj pergole i płoty, które kupujemy w sklepie, zostały wcześniej zabezpieczone metodą ciśnieniową. Można to poznać po lekko zielonkawym zabarwieniu deski – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. - Takie drewno nie wymaga już zastosowania impregnatów technicznych.

drewniany płotWarto wiedzieć...

Na zacienionych odcinkach płotu często pojawia się mech, który powinien być usunięty za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych środków. Nigdy nie należy zdrapywać go szczotkami i szpachlami, gdyż wtedy w powietrze wzbijają się zarodniki, których wdychanie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Ochrona i dekoracja

Ogrodzenie drewniane można pomalować impregnatem dekoracyjnym, który jest prosty w nakładaniu, wydajny i nie wymaga wiele wprawy. Zazwyczaj wystarczy zapoznanie się z informacjami o użyciu, umieszczonymi na etykiecie produktu. Prace naprawcze najlepiej przeprowadzić w ciepłe i słoneczne popołudnie, kiedy drewno jest suche.

- Kupując impregnat dekoracyjny, wybierajmy produkt, który zapewni pożądany efekt po nałożeniu jak najmniejszej liczby warstw. W przypadku tak dużej powierzchni jak płot, będzie to duża oszczędność czasu – mówi Andrzej Wójcik.

Pergole i palisady często są zrobione z drewna nieoszlifowanego, które ma odkryte kapilary - otwory, którymi deska chłonie wodę. Produkty ochronne powinny być więc przeznaczone specjalnie do takiego rodzaju drewna.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Altax

Polecamy Ci również

Zobacz także