Instalacje elektryczne w mieszkaniu - ile gniazdek?

Instalacje elektryczne w mieszkaniu - ile gniazdek?

Być może niektórym z nas ilość zamontowanych w mieszkaniu gniazdek elektrycznych wyda się sprawą błahą i nie mającą większego znaczenia. Jednak w następstwie takiego właśnie podejścia do tego tematu – borykamy się bezustannie z przełączaniem przedłużaczy i z kablami plączącymi się co dzień pod naszymi nogami.

gniazdko elektryczne w kuchniZ tego też powodu ilość i miejsce lokalizacji gniazd warto dobrze przemyśleć już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. W salonie będziemy z całą pewnością potrzebować gniazdka do podłączenia telewizora, magnetowidu, kina domowego, modemu, radia, lampy i innych urządzeń. Zatem biorąc pod uwagę zapas, w okolicy, w której zamierzamy ustawić stolik RTV powinniśmy zamontować około 10 gniazdek. Taką samą ich ilością powinniśmy dysponować w miejscu, w którym stanie biurko komputerowe. Tutaj trzeba będzie podłączyć komputer, monitor, drukarkę, modem, lampkę biurkową, większą lampę stojącą, ładowarkę do telefonu, kierownicę do gier komputerowych i pozostałe sprzęty potrzebne podczas użytkowania komputera.
Około 8 – 10 gniazdek powinno znaleźć się także w kuchni, gdzie może się zdarzyć, iż zechcemy wiele urządzeń włączyć jednocześnie. Łazienka to miejsce, w którym warto mieć przynajmniej cztery gniazda elektryczne. W przedpokoju wystarczą dwa. Jedno z nich posłuży do włączania odkurzacza, drugie zaś zawsze powinno być rezerwowe.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Tema 2

Polecamy Ci również

Zobacz także