Inteligentne przyciski do zadań specjalnych

Inteligentne przyciski do zadań specjalnych

Wyłączniki światła, ściemniacze, przyciski do sterowania roletami rzadko bywają ozdobą domu, a do tego potrzeba ich zwykle co najmniej kilka w każdym większym pomieszczeniu. Firma Polska Projektowa stworzyła programowalne, dotykowe przyciski będące opcjonalnym elementem systemu, które nie tylko spełniają swoją podstawową funkcję, ale oprócz tego stanowią elegancką ozdobę każdego wnętrza.

wyłączniki światłaDARIN to inteligentny system umożliwiający sterowanie wyposażeniem budynku. Jeśli jest podpięty do Internetu, to sterowanie dostępne jest z każdego miejsca na świecie. Czym można sterować? Wszystkim, co wpięte jest w system, m.in.: oświetleniem żarowym typu LED i RGB, a także roletami, nawadnianiem, siłownikami do otwierania okien, ogrzewaniem, bramą garażową i wieloma innymi urządzeniami. Informacje o temperaturze, jasności, ruchu itd. pozwalają na tworzenie wielu złożonych schematów działań. A inteligencja to możliwość łączenia tych funkcji w grupy i zadawania warunków, przy których schemat działania zostanie wyzwolony, np.: jeśli nie ma nikogo w ogródku, a minęła godzina 19:00 i od 2 dni nie padał deszcz, to włącz zraszacze albo jeśli pada deszcz i jest otwarte okno, to przysłoń roletę, by nie napadało do pokoju.  

Lepszy model - jeden przycisk zamiast wielu

Jednym dotknięciem dłoni zapalamy i gasimy światło, zmieniamy sceny świetlne, otwieramy i zamykamy rolety, włączamy telewizor albo kino domowe. Możemy też otworzyć bramę albo uruchomić cichy alarm, gdy znajdziemy się w niebezpieczeństwie. Dzięki wielofunkcyjnym, programowalnym przyciskom systemu możemy ograniczyć do niezbędnego minimum liczbę włączników w naszych wnętrzach, a te, które zamontujemy, staną się ich prawdziwą ozdobą.

- Któregoś razu nasz dom testowy odwiedziła znana pani architekt wnętrz z Wrocławia. Jak tylko weszła, jej wzrok skupił się na niewielkiej czarnej tafli szkła umocowanej na ścianie. „A co to jest?” – zapytała. „Wielofunkcyjny wyłącznik... można nim zmieniać sceny świetlne, otwierać rolety, a nawet bramę garażową, gdy pojawią się goście” - wyjaśniłem. Na kolejne pytanie nie trzeba było długo czekać: „Czy można dotknąć?" - usłyszałem. „Oczywiście”, przytaknąłem. Po chwili przycisk rozbłysnął niebieskim światłem, a scena świetlna w salonie zmieniła się na ”romantyczna kolacja”. „To jest niesamowite... To jest zwyczajnie piękne”, stwierdziła z zachwytem pani architekt  – relacjonuje  Patryk Arłamowski, twórca systemu DARIN.

Do 6 funkcji w jednym przycisku

Moduły przycisków DARIN nie są podłączane do żadnego z urządzeń wykonawczych, a połączone z Jednostką Centralną (urządzeniem sterującym systemem) za pośrednictwem magistrali komunikacyjnej. W ten sposób mogą sterować dowolnym urządzeniem podpiętym do systemu DARIN. Przykładowo, przycisk może sterować jasnością żarówki lub kolorem światła RGB, może też  odbierać sygnały z układu, np. informację o ruchu przekazaną przez czujnik ruchu. Programowanie realizowane jest za pomocą interfejsu i jest modyfikowalne, czyli przy zmianie upodobań lub wystroju wnętrz możliwa jest zmiana ustawień.

Firma Polska Projektowa posiada w ofercie dwa rodzaje inteligentnych przycisków DARIN. Wersja pojedyncza TC01 z jednym sensorem umożliwia realizację dwóch funkcji wywoływanych krótkim bądź długim przyciśnięciem. Z kolei działający na podobnej zasadzie przycisk podwójny TB02 może sterować nawet sześcioma funkcjami systemu DARIN, niezależnie od odległości przycisku od sterowanych urządzeń. Bez względu na wybraną opcję, do modułu przycisku należy dobrać kolor i wzór panelu szklanego. Standardowo DARIN oferuje programowalne przyciski w wielu kolorach, w dwóch wzorach do wyboru. Dodatkowo istnieje również możliwość, by na szklanym panelu wygrawerować logo, np. hotelu.

inteligentne przyciski

Wytworna innowacja w wydaniu DARIN

Wbudowane diody nie tylko podnoszą walory estetyczne przycisków czy wpływają na łatwość lokalizacji w przypadku słabego oświetlenia otoczenia. Pojedyncze przyciski DARIN TC01 z wielobarwną diodą to przede wszystkim innowacyjne rozwiązanie, stwarzające możliwość personalizacji - poprzez ustawienie jasności i barwy diody wielokolorowej a także zadawania oraz sygnalizacji stanu, niespotykane dotąd w dostępnych na rynku produktach.

– Przykładowo, jeżeli w łazience umieszczono czujnik ruchu i jest on wpięty do systemu DARIN, to Użytkownik może tak zaprogramować przełącznik, że w momencie, kiedy w pomieszczeniu zostanie wykryty ruch, zaświeci się dioda lub dioda wielokolorowa rozbłyśnie np. czerwoną barwą, dając w ten sposób wyraźny sygnał, że toaleta jest zajęta – wyjaśnia Małgorzata Widłak z firmy Polska Projektowa. – Natomiast, jeśli przez zadany czas, np. 30 sekund w pomieszczeniu ruch nie będzie wykryty, to dioda wyłączy się albo dioda wielokolorowa przyjmie barwę zieloną. Dla osób poza pomieszczeniem jest to informacja o tym, że łazienka jest wolna – dodaje.

designerski przyciskTo jednak nie wszystko, co potrafią inteligentne przyciski.

- Za pomocą zmiany stanu w systemie domu inteligentnego można także wywołać dowolny schemat działań. Przykładem może być przełącznik przy drzwiach wyjściowych w domu, gdzie zmiana stanu obrazuje schemat „opuść dom”, a kolejna zmiana stanu obrazuje „powrót do domu”. Dla każdego z tych stanów zadany jest schemat działań, np. dla „opuść dom”: zamknij wszystkie rolety, wyłącz światła, włącz alarm – a przyjęcie tego zadanego sygnału zasygnalizuje np. czerwona barwa diody wielokolorowej – mówi Małgorzata Widłak, po czym dodaje: - Po powrocie do domu zmiana stanu przełącznika spowoduje wyzwolenie kolejnego schematu, np. „powrót do domu”: podnieś rolety, włącz radio  i zapal światło w przedpokoju, co zostanie zasygnalizowane zmianą barwy diody wielokolorowej na np. zieloną.

Bajecznie prosty montaż

Unikalna technologia montażu sprawia, że niepotrzebne jest stosowanie wymyślnych prostokątnych puszek, jak to wygląda w przypadku podobnych rozwiązań dostępnych na rynku, a przycisk może być w ciągu minuty zamontowany w każdej puszce elektroinstalacyjnej o średnicy 60 mm. Instalacja jest bardzo prosta, nie trzeba posiadać doświadczenia technicznego, by móc ją samodzielnie przeprowadzić.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Polska Projektowa

Polecamy Ci również

Zobacz także