Inwestycja w zdrowie, czyli zadbaj o dobry sen

0
Inwestycja w zdrowie, czyli zadbaj o dobry sen

Dzisiejsze tempo życia sprawia, że zdarza się nam rezygnować ze snu, by dłużej pracować i załatwiać nawarstwiające się sprawy. To duży błąd. Nieprzespana noc negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i wydajność.

Materac Posejdon marki JanpolW trakcie snu rytm serca, ciśnienie, cała praca organizmu - wszystko się normuje. Jeżeli śpimy za mało, naturalną reakcją obronną organizmu jest głęboki stres, spowolnienie myślenia, a także funkcji poznawczych i emocjonalnych. Zaburzenia tego typu skutkują obniżeniem wydajności w pracy, pogorszeniem się odporności. Dlatego nie warto brakującego czasu nadrabiać kosztem nocnego wypoczynku. Czasami z powodu stresu mamy problem z zaśnięciem. Zanim sięgniemy po tabletkę warto spróbować napić się ziołowej herbaty albo przespacerować na świeżym powietrzu. Ważną sprawą jest także odpowiednio dopasowany materac, bardzo niesłusznie traktowany po macoszemu. Tymczasem w dużej mierze to od niego zależy czy obudzimy się z w pełni zregenerowani.

Czytaj także: Nocny multiwypoczynek - materac dopasuje się do kształtu ciała

Dobry czyli jaki?

Czym należy się kierować przy wyborze materaca? Przede wszystkim jego elastycznością. Eksperyment, który przeprowadzili naukowcy z ośrodków medycznych w Hiszpanii, na kilkuset osobach uskarżających się na dolegliwości kręgosłupa, przyniósł ciekawe wyniki. Okazało się, że dla naszego kręgosłupa najkorzystniejsze jest spanie na materacu o średnim stopniu twardości. Oczywiście każdy z nas ma indywidualne potrzeby i oczekiwania. Dlatego przed zakupem należy przetestować materac osobiście w sklepie i sprawdzić, na którym nam najwygodniej.

Sesja Janpol- Wybór powinien być uzależniony od różnych czynników: wagi, wieku, wzrostu, stanu zdrowia, a także osobistych preferencji - mówi Tomasz Goc z Fabryki Materacy JANPOL. Dla jednych najlepszą opcją będzie twardy materac z wkładem kokosowym, inni postawią na sprężyny kieszeniowe. - Ciekawą propozycją jest model Posejdon, w którym połączono dwa, wzajemnie dopełniające się surowce. Płyta lateksowa pełni rolę optymalnej podpory dla krzywizn kręgosłupa. Zapobiega jego szkodliwemu wyginaniu się, podczas gdy otaczająca ją warstwa pianki termoelastycznej, pod wpływem ciężaru i ciepła ciała, dostosowuje się do jego kształtu - tłumaczy Tomasz Goc z Janpolu. W dodatku porowata struktura lateksu pozwala na swobodny przepływ ciepła i powietrza, sprawiając, że materac oddycha.

Czytaj także: Materac zamiast tabletki, czyli sen na migrenę

Komfortowo o każdej porze roku

Oznacza to, że jest przewiewny - wchłania wilgoć i pot, po czym odparowuje je do otoczenia. Takie właściwości mają też materace dwustronne. - Większość naszych materacy wykonujemy w pokrowcach lato/zima. Po stronie zimowej znajduje się owcza wełna, która zatrzymuje ciepło wytwarzane przez organizm. Natomiast strona letnia, wykonana z naturalnej bawełny, posiada dobre właściwości higroskopijne, ochładzając nas w upalne noce - tłumaczy T. Goc. Elastyczność, wysokiej jakości materiały, przewiewność - to najistotniejsze kryteria wyboru materaca, który zapewni nam zdrowy sen. Dzięki temu może też znacząco przyczynić się do wydajnej i wykonywanej z energią pracy.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Intro Media

Polecamy Ci również

Zobacz także