Izolujemy poddasze - chłód latem i ciepło zimą

Izolujemy poddasze - chłód latem i ciepło zimą

Poddasze to w wielu domach jednorodzinnych miejsce wybierane na sypialnię, gabinet czy pokój dziecięcy. Pokoje na poddaszu, ze skosami, połaciowymi oknami czy lukarną mają swój niepowtarzalny klimat, któremu trudno się oprzeć.

Poddasze, zwłaszcza w czasie upalnego lata, potrafi dać się we znaki

Jednak poddasze, zwłaszcza w czasie upalnego lata, potrafi dać się we znaki. Przy tak gorącym lecie w wielu pomieszczeniach tuż pod dachem praktycznie nie da się przebywać.

Ale nie musi tak być. Jeśli podejmiemy odpowiednie kroki zaradcze, zyskamy podwójnie: upragniony chłód w miesiącach wakacyjnych i przyjemne ciepło, gdy na zewnątrz zagości na powrót zima.

Wbrew pierwszym skojarzeniom, najlepszym sposobem na upalne temperatury jest wykonanie docieplenia. Termin może wprowadzać w błąd, dlatego lepiej zastosować inne określenie - izolację. Materiały izolacyjne stanowią barierę dla warunków zewnętrznych: przy poddaszu kluczowe jest oczywiście zadbanie o dach. Jest on stosunkowo cienki i wykonany od zewnątrz z łatwo nagrzewających się materiałów. Dlatego może działać prawie jak kolektor słoneczny, oddając ciepło do wnętrza i zmieniać przebywanie na górnej kondygnacji w prawdziwą udrękę.

Odpowiednio izolując poddasze nie tylko zabezpieczamy się przed utratą ciepła, gdy na dworze panuje chłód, ale również zabezpieczamy się przed nagrzewaniem się powietrza wewnątrz w trakcie lata.

Jeśli zdecydujemy się na zainwestowanie w ocieplenie czy dołożenie dodatkowej warstwy izolacji, warto zwrócić uwagę na wykonanie. Dobrze zamontowana izolacja powinna być szczelna i wykonana z odpowiednio dobranych materiałów.

- Mostki termiczne to niepożądane miejsca, w których przewodnictwo cieplne jest znacznie zwiększone, dając efekt zbliżony do uchylonej szyby w aucie z klimatyzacją - wyjaśnia Andrzej Taradyś, doradca techniczny Rockwool Polska. - Mostki mogą być punktowe, na przykład przy nieszczelnej izolacji, lub liniowe: gdy materiału izolującego nie ma wcale. W przypadku poddasza, łatwym i bezpiecznym sposobem na poprawę komfortu jest zastosowanie dwuwarstwowego ocieplenia ze skalnej wełny mineralnej. Stosując się do kilku wskazówek, można ją zamontować samodzielnie.

Wykonanie izolacji wiąże się oczywiście z kosztami. Zastanawiając się nad taką inwestycją, oprócz własnego komfortu, dobrze wziąć pod uwagę także rachunki za ogrzewanie zimą. Po skalkulowaniu może się bowiem okazać, że jednorazowy wydatek zwróci się z nawiązką.

Oceń artykuł
3,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Kaczyńska (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także