Jadalnia w mieszkaniu

0
Jadalnia w mieszkaniu

stół do małego mieszkaniaW niewielkim mieszkaniu albo w sytuacji, kiedy w domu spędzamy niewiele czasu i stołujemy się w restauracjach, jadalnia może przybrać formę zminimalizowaną.

Kącik jadalniany na wysokim poziomie, czyli stół barowy dopasowane do niego stołki na długich nogach. Wyglądają bardzo efektownie, ale nie zachęcają do długich biesiad. Całość wykonana jest z forniru dębowego, barwionego na czarno i uzupełniona skórzanymi obiciami siedzisk.

Jasne drewno

Drewno i forniry w jasnych kolorach i wykończeniach są lubiane bez względu na modę. Mają zdolność rozjaśniania pomieszczenia. Do tego tworzą pogodny, ciepły klimat jadalni. I to bez względu na styl mebla – czy mamy do czynienia z nowoczesną kanciastą bryłą, czy z masywnym rustykalnym stołem, prostym sosnowym stołem na skandynawską modę, a może frezowanym blatem na rzeźbionych nogach w stylu angielskim.

Ciemne wybarwienie

Ciemny stół, zwłaszcza duży, to bardzo wymagający mebel. Aby nie przytłoczył wnętrza (nie wyglądał w nim zbyt ciężko), musi mieć kolorystyczną kontynuację w innych elementach wystroju wnętrza (np. w podobnych kolorystycznie regale, barku, krzesłach czy lampie). Stół powinien być zawsze traktowany jako element jadalni, dobrze więc, by jego wygląd nawiązywał do reszty wystroju – podobny styl, usłojenie forniru.

stół drewnianystół do jadalni

Jadalnia dla wieloosobowej rodziny, zwłaszcza jeśli często przyjmuje ona gości, to nie lada wyzwanie. Potrzebny jest naprawdę duży stół. Przy niektórych stołach po ich rozłożeniu można posadzić nawet 24 osoby. Mając do czynienia z tak dużym rozmiarem, warto sprawdzić, czy mebel, szczególnie ciężki, klasyczny, ma mocne zabezpieczenia, które utrzymają rozłożony blat.

Metal i szkło

Szklany stół kojarzy się z nowoczesnością, ale jednocześnie z surowością i chłodem. Minusem takich stołów jest rzeczywiście zimna powierzchnia blatu i nieprzyjemny odgłos stawianych naczyń. Ze względu na charakter materiału szklany stół jest mniej widoczny niż drewniany – przezroczysta bryła może „znikać”. Ale tę cechę można wykorzystać na plus – przezroczysty blat daje możliwość wyeksponowania ładnej podłogi, dodatkową dekoracją będzie też efektowna tapicerka na siedziskach wsuniętych krzeseł.

stół na cześć osób

Tworzywo i kolory

Jadalnie możemy urządzić z przymrużeniem oka, czyli bawić się kolorami i materiałami. Stół może być wykonany z tworzywa lub z malowanego forniru. Propozycją dla wielbicieli modnych rozwiązań są laminaty. Modne stały się nie powierzchnie udające drewno, ale bardzo efektowne, kolorowe i odjechane wzory. Modny klimat do jadalni z klasycznym stołem wprowadzą nietypowe krzesła, z intrygujących materiałów (przejrzyste tworzywo, malowany, ażurowy metal, pianka poliuretanowa) i w mocnych barwach. I wcale nie muszą być kompletem, choć najlepiej wyglądają, gdy mają jeden kształt i różne kolory tapicerki.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Michalina Kaczmarkiewicz, Anna Kolczyńska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: BRW, BoConcept, Studio forma 96, IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także