Jak czyścić i pielęgnować dywany wełniane?

0
Jak czyścić i pielęgnować dywany wełniane?
Wełniane dywan wymagają regularnej pielęgnacji.

Zakup dywanu, zwłaszcza wełnianego, to poważna inwestycja. Kiedy piękny, nowy kobierzec pojawi się już w naszym domu chcielibyśmy, aby jak najdłużej zachował atrakcyjny wygląd. Receptą na to jest odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie.

Pielęgnacja dywanu - zacznij od odkurzania

Podstawa w pielęgnacji dywanu to odkurzanie – robiąc to regularnie i usuwając z runa kurz, włosy i piasek mamy gwarancję, że unikniemy poważniejszych zabrudzeń. Przyda się także specjalna końcówka do odkurzacza, wyposażona w szczotkę – optymalnie o regulowanej długości włosia. Odkurzać należy regularnym, posuwistym ruchem, nie naciskając zbyt mocno, aby uniknąć uszkodzenia runa. Ostatnie odkurzanie warto wykonać zgodnie z kierunkiem układania się runa w dywanie. Dywan, zwłaszcza taki o mniejszej powierzchni, można też wytrzepać. Jeśli na dywanie stoją ciężkie meble, warto je przesuwać od czasu do czasu, by uniknąć trwałych zagnieceń runa.

Czy wiesz: Jak zadbać o podłogę drewnianą, panele laminowane, a jak o płytki ceramiczne i wykładzinę dywanową? Przeczytaj nasz poradnik

Właścicieli nowych dywanów wełnianych niepokoi niejednokrotnie zjawisko wychodzenia elementarnych włókien. Nie jest to jednak nic niepokojącego, ani niewłaściwego – to naturalny proces związany ze specyfiką tkanych z wełny pokryć podłogowych. Luźne włókna, które pozostały po procesie cięcia, strzyżenia i podklejania dywanu, a nie zostały zamocowane w splotach runa, w początkowym okresie użytkowania dywanu wychodzą na jego powierzchnię. Ten ubytek runa nie powoduje pogorszenia jego jakości – powierzchnia runa stopniowo ulega naturalnemu spilśnieniu i wychodzenie włókien ustaje. Aby skrócić ten proces w początkowym okresie po zakupie dywanu zaleca się jego częste i staranne odkurzanie. To skuteczna metoda na przyspieszenie zakończenia procesu „kurzenia się” dywanu.

Jak usunąć plamę z wełnianego dywanu

Jeśli zdarzy się, że na dywanie pojawi się plama lub intensywniejsze zabrudzenie należy niezwłocznie je usunąć – świeże są łatwiejsze do usunięcia. Należy stosować środki odplamiające przeznaczone do czyszczenia dywanów – uprzednio przetestowawszy je w mało widocznym miejscu, by sprawdzić czy nie niszczą włókien lub nie powodują ich odbarwienia. Plamy z płynów należy najpierw osuszyć papierowym ręcznikiem lub chłonną szmatką. Nie należy ich trzeć, gdyż to tylko powiększa zabrudzenie i zniekształca runo. Plamę należy czyścić od krawędzi do jej środka. Po zastosowaniu odplamiacza wyczyszczone miejsce należy dokładnie wypłukać wodą.

Przeczytaj też: Jak naprawić przepaloną wykładzinę dywanową

Czyszczenie wełnianego dywanu na mokro

Po dłuższym okresie może się zdarzyć, że dywan będzie potrzebował czyszczenia na mokro. Dopuszcza się metodę szamponowania, zabezpieczającą dywan przed przemoczeniem. Można to wykonać samodzielnie – lepiej jednak zlecić takie czyszczenie na mokro wyspecjalizowanej firmie, która będzie dysponowała odpowiednimi środkami czyszczącymi i sprzętem (np. profesjonalnym odkurzaczem piorącym). Jeśli jednak sami zdecydujemy się na to zadanie musimy pamiętać, by rozpocząć od dokładnego odkurzenia, nie przemoczyć dywanu podczas szamponowania, a po wyczyszczeniu suszyć go tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Fabryka Dywanów AGNELLA

Polecamy Ci również

Zobacz także