Jak czyścić szklane powierzchnie?

Jak czyścić szklane powierzchnie?

Święta tuż, tuż, a wraz z nimi wielkimi krokami zbliża się przedświąteczne sprzątanie. Niejedna pani domu drży na myśl o czyszczeniu zakamarków łazienki, kuchni, a przede wszystkim jej szklanych elementów, na których wciąż pojawia się kłopotliwy osad, kamień i zacieki. Jak i czym najlepiej czyścić szklane powierzchnie?

Villa Glass Studio - szklane panele czy kabinę prysznicową najlepiej przemyć i przetrzeć zaraz po użyciuŁazienka i szklana kabina pod kontrolą

Miejscem, które wyjątkowo szybko i łatwo doprowadzić do stanu zaniedbania, jest łazienka, dlatego musi być ona sprzątana i czyszczona niemal każdego dnia. Uporczywy, nieustannie pozostawiany przez mydło i wodę osad na drzwiach szklanej kabiny wygląda fatalnie - dlatego najważniejsze, aby pamiętać o regularnych porządkach - im częściej będziemy czyścić powierzchnie, tym mniej czasochłonne będzie pozbywanie się osadu. Zamazane lustro, smugi na kafelkach, osad na ceramice, drzwiach kabiny prysznicowej czy różnego rodzaju dodatkach łazienkowych, to obraz który pojawia się zazwyczaj już po kilku dniach użytkowania, dlatego najlepiej natychmiast po kąpieli, przemyć wannę, kabinę czy umywalkę. Para która powstaje podczas kąpieli, "rozpuści brud", tym samym ułatwiając czyszczenie różnych powierzchni.

- Wbrew pozorom, szklana powierzchnia jest chropowata i zatrzymują się na niej krople wody. W niektórych kabinach prysznicowych stosuje się specjalne powłoki wygładzające, dzięki którym woda spływa nie pozostawiając śladów. Każda powierzchnia szklana, pomimo różnych zabezpieczeń, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i dbania o jej wygląd - podkreśla Marek Malik z Villa Glass Studio, producenta szklanych elementów wyposażenia wnętrz.

Czyszczenie kabin, wykonanych z odpowiedniego, hartowanego szkła, będzie prostsze, jeśli po każdej kąpieli, ścianki zetrzemy gumową ściągaczką do szyb. Do czyszczenia szklanych powierzchni w łazience, możemy nabyć specjalny płyn do mycia kabin prysznicowych (nanosi się go przez spryskanie zabrudzonej powierzchni), impregnaty łazienkowe zapobiegające osadzaniu się kamienia, bądź po prostu płyn do mycia szyb, którym wyczyścimy zewnętrzną stronę kabiny czy lustro. Bardzo dobrze sprawdzają się także stare, dobre, babcine sposoby - takie jak np. roztwór wody z octem, a następnie osuszanie miękką ściereczką czy starym ręcznikiem. Taki sposób, będzie skuteczny podczas czyszczenia osadu na ściankach kabiny, ale także np. zlewozmywaków ze stali nierdzewnej czy baterii chromowanych.Villa Glass Studio - szklane drzwi wejściowe i okna najlepiej wycierać ręcznikami papierowymi

Szkło w domu i poza nim

Bardzo często, szklane powierzchnie urozmaicają już nie tylko wnętrze pomieszczeń kąpielowych, ale i salonów dziennych, kuchni, czy zewnętrznego otoczenia domu. Udręką stają się więc tłuste zabrudzenia czy odciski palców na pięknym szklanym stoliku, luksferach czy wielkich szklanych drzwiach. Na zewnątrz z kolei, uciążliwe mogą być efekty działania czynników atmosferycznych, bądź ślady po owadach. Na szczęście, podobnie jak w przypadku czyszczenia luster, szyb, tak i tutaj w prosty sposób możemy pozbyć się smug bądź odcisków, za pomocą zwykłego płynu do mycia szyb (najlepiej używając przy tym szmatki z mikrofibry lub ręczników papierowych).

- Do czyszczenia szklanych powierzchni, zarówno w łazience jak poza nią, nie należy stosować silnych środków zawierających kwasy, aceton lub benzynę czy też np. proszków do prania. W ten sposób można porysować szkło lub je zmatowić - dodaje Marek Malik z Villa Glass Studio.

Najważniejsze są systematyczne porządki, gdyż poza wodą, duży wpływ na zabrudzenie szklanych powierzchni ma kurz i brud, który oddziałuje na szkło korozyjne. Jeśli jednak będziemy pamiętać o właściwej impregnacji szkła, za pomocą specjalnych preparatów konserwujących (przed ich nałożeniem szkło trzeba dokładnie umyć i wytrzeć do sucha), nie tylko zaoszczędzimy na środkach czyszczących, ale przede wszystkim do czyszczenia powierzchni raz na jakiś czas, wystarczy już tylko wilgotna ściereczka.

Oceń artykuł
3,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także