Jak dbać o ogród latem?

0
Jak dbać o ogród latem?

Przełom czerwca i lipca to pora, w której w pełni można się cieszyć z posiadania nawet małego ogródka.

Na koniec czerwca przypada najobfitsze kwitnienie róż i irysów. W lipcu zaczynają kwitnąć wilce, ostróżki, lędźwiany a później, pod koniec lipca i w sierpniu, hortensje. Przez całe lato kwitną aksamitki, pelargonie, werbeny.

Aby do jesieni cieszyć się widokiem pięknych kwiatów i zieloną trawą, nie można zapomnieć o właściwej pielęgnacji ogrodu.

W przypadku bezdeszczowej pogody należy regularnie podlewać wszystkie kwiaty, krzewy i trawnik. Dodatkowo należy nawozić rośliny i spulchniać glebę oraz regularnie wyrywać chwasty, aby nie dopuścić do ich kwitnienia i wydawania nasion.

kwiaty w ogrodzieInne ważne obowiązki ogrodnika na czerwiec to wykopanie po przekwitnięciu tulipanów, cebulic i śnieżyczek, narcyzów, hiacyntów i szafirków. Cebule tulipanów można wykopywać co dwa lata. Wykopane cebulki należy oczyścić i umieścić w przewiewnych pojemnikach w chłodnych pomieszczeniach, np. w piwnicy. W lipcu należy również usunąć przekwitłe kwiatostany krzewów ozdobnych - rododendronów i azalii. Zapewni to im obfite kwitnienie w następnym roku.

Przełom czerwca i lipca to także ostatni moment, by wysiać kwiaty dwuletnie, takie jak bratki, stokrotki, malwy i niezapominajki oraz posadzić rośliny w oczku wodnym. Około pięciu tygodni po siewie (gdy roślinki będą miały po trzy listki) trzeba będzie przepikować młode siew-ki. Malwy powinny rosnąć w rozstawie 20x30 cm, pozostałe kwiaty w rozstawie 3x4 cm. W drugiej połowie lipca można sadzić młode sadzonki truskawek i poziomek.

Jeśli posiadamy trawnik, powinniśmy kosić go raz na tydzień. Pamiętajmy, że koszenie zbyt krótkie, przy braku nawożenia, powoduje, że trawa nie ma siły odrosnąć i staje się smutnym "rżyskiem".

Zaniedbania w koszeniu związane z przetrzymaniem trawnika dłużej niż tydzień również bardzo pogarszają jego stan. Zbyt długą trawę kosimy na dwa razy. Pierwsze koszenie ustawiamy jak najwyżej, potem obniżamy. Przez całe lato musimy też odpowiednio trawnik nawozić. Składniki pokarmowe w nawozach nie tylko powodują intensywniejszy kolor trawy, ale też wpływają na zwartość i gęstość darni, w której chwasty i mech nie mają szans.

Bez względu na to, w jakim stylu mamy ogród, warto wygospodarować w nim miejsce na ogródek ziołowy. Zioła można siać lub sadzić na specjalnie wyznaczonej grządce albo między innymi roślinami. Można je wyhodować z nasion lub kupić rozsady.

Koper, melisa, lubczyk, mięta pieprzowa lubią glebę wilgotną o dużej zawartości próchnicy i półcień. Trzeba zadbać również o to, by melisa, mięta pieprzowa oraz lubczyk rosły na osobnej grządce - są dość ekspansywne. Mogłyby zaszkodzić innym roślinom o mniej bujnym wzroście. Natomiast tymianek, bazylia, szałwia, majeranek, oregano, rozmaryn najlepiej czują się w glebie lekkiej, piaszczystej, wapiennej, ubogiej w składniki pokarmowe i raczej suchej. Rośliny te lubią ciepło i słońce. Wyjątkiem jest bazylia, która oprócz słońca kocha też wilgoć.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marzena M. Maciejczyk (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także