Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?

Anglicy mają prosty przepis na wiecznie zielony trawnik. Trzeba go starannie założyć, a następnie systematycznie strzyc, najlepiej przez jakieś 100 lat. Efekt gwarantowany.

U nas też trawniki są modne, bowiem układanie kostki na całej powierzchni przydomowej działki nie jest najlepszym rozwiązaniem. Otoczenie domu wygląda wtedy jak wielki parking. Od czego zacząć?

koszenie trawnika

Powinniśmy najpierw zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy go użytkować. W sklepach możemy nabyć trawę parkową, uniwersalną i sportową. Trawa sportowa przeznaczona jest na miejsca intensywnie użytkowane, np. place zabaw, boiska. Jej zaletą jest duża odporność na ugniatanie i deptanie, a także wolniejszy wzrost. W miejscach reprezentacyjnych używamy mieszanek parkowych lub dekoracyjnych. W ogrodzie możemy również wysiać mieszankę uniwersalną oraz trawę na miejsca zacienione, np. pod drzewami. Bardzo modne są obecnie trawniki typu zielona łąka - z domieszką kwiatów. Kosi się je niezbyt często, żeby trawa była gęsta i przypominała stare ogrody pełne stokrotek.

Warto pamiętać, że wiosną i latem trzeba bardzo dbać o trawniki przydomowe. Podstawowe zabiegi to koszenie, które wykonujemy raz na tydzień, a poza tym nawożenie i podlewanie. W przypadku zasilania nawozami wieloskładnikowymi z dużą zawartością azotu, przeprowadzamy je trzykrotnie, a ostatni raz pod koniec czerwca. Po tym okresie stosujemy już tylko nawozy potasowe zwane inaczej jesiennymi.

Niewiele osób wie, że na wiosnę pierwszym zabiegiem, który przeprowadzamy, jest... wałowanie. - Woda, która jesienią zalega pod trawnikiem zimą zamarza, powodując zniekształcenia terenu i rozwarstwienie gleby - wyjaśnia Mariusz Dąbrowski, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. - Wałowanie ma na celu wyrównanie podłoża oraz likwidację pustych przestrzeni, które mogły powstać w strefie korzeniowej i prowadzić do przesuszenia korzeni.

Ważna jest też wertykulacja. Zabieg polega na pionowym nacinaniu darni. Powoduje to napowietrzenie i rozluźnienie gleby, usunięcie filcu, który utrudnia dostęp do wody, powietrza i nawozów. Nadcięcie korzeni darni jest impulsem dla roślin, aby się szybciej rozwijały i zdrowo rosły.

Oceń artykuł
2,82 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Mariusz Urbanke (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także