Jak dbać o wannę z hydromasażem?

Jak dbać o wannę z hydromasażem?

Wanny z hydromasażem to już nie marzenie. Obecnie stać na nie wielu z nas. Pytanie, jakie stawiamy sobie myśląc o zakupie takiej wanny, to ewentualny problem z pielęgnacją i utrzymaniem jej w czystości. Jak się okazuje, dbałość o wannę z systemem hydromasażu wcale nie oznacza kłopotów.

Wanna z hydromasażem posiada wiele zalet. Kąpiel w masującej wodzie jest jedną z najbardziej efektywnych oraz całkowicie naturalnych metod leczenia, z której mogą korzystać wszyscy, zarówno dzieci, jak i ludzie z różnego typu schorzeniami czy dolegliwościami. Ciepła woda i rytmiczny masaż rozszerzając naczynia krwionośne, przyspiesza krążenie krwi oraz stymuluje wydzielanie endorfiny, która powoduje przyjemne uczucie błogości. Dzięki temu zmęczone i nadwyrężone mięśnie wypoczywają, co z kolei przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne.

Biorąc pod uwagę dobroczynne efekty wodnych kuracji, warto poważnie zastanowić się nad zakupem wanny z hydromasażem, tym bardziej że z dnia na dzień stają się one przystępniejsze cenowo i coraz bardziej popularne. W zależności od wyposażenia i klasy wanny z hydromasażem oferowane są z systemem masażu wodnego lub z systemem masażu wodnego i powietrznego.

Żeby móc się cieszyć wanną z hydromasażem, trzeba należycie o nią dbać!

Masaż wodny wytwarzany jest przez pompę, znajdującą się pod wanną, i odbywa się poprzez dysze zainstalowane w ściankach wanny. Ich ilość, rodzaj i rozmieszczenie zależą od stopnia zaawansowania zamontowanego systemu. Siłą masażu sterujemy przy pomocy regulatora systemu masażu, który może być manualny lub elektroniczny.

Masaż powietrzny zwany inaczej perełkowym wytwarzany jest przez dmuchawę powietrza, która powietrze tłoczy do kanałów powietrznych. Zwykle podgrzewacz powietrza oferowany jest jako opcja dodatkowa, rzadziej w standardzie. Powietrze to wydostaje się do wanny otworami, które znajdują się na dnie wanny. Na rynku dostępne są dwa rodzaje rozwiązań masażu powietrznego, co widoczne jest w budowie dna wanny. W nowocześniejszym dno wanny wyposażone jest w kilkadziesiąt, od 60 do 140 szt. otworów powietrznych, którymi wydostaje się powietrze. Zaletą tego rozwiązania jest większy komfort kąpieli, a wannę taką łatwiej jest pielęgnować i czyścić.

Alternatywne są dysze powietrzne montowane na dnie wanny, których w zależności od modelu wanny jest od 4 do 10 szt. Delikatnie wystają sponad poziomu dna, więc siadając zawsze czujemy ich obecność. Nieco trudniej jest je także utrzymać w czystości, gdyż przy ich krawędzi lubi zbierać się osad i kamień.

Bardziej zaawansowane technologicznie systemy masażu powietrznego wyposażone są w ozonator, który zwiększa efektywność masażu perełkowego poprzez ozonowanie powietrza. Ozon przynosi wspaniałe efekty w usuwaniu rozstępów, cellulitu i zmarszczek. Dotlenia skórę, poprawia jej koloryt, przynosi dobre wyniki w leczeniu żylaków czy chorób skóry. Wspomaga pracę układu krążenia. Ozonowanie wody działa także bakteriobójczo, co w praktyce oznacza łatwiejsze utrzymanie wanny w czystości i higienie.

Wanna z systemem hydromasażu gwarantuje wiele przyjemności, ale to także pewien obowiązek, wynikający z jej korzystania, czyli konsekwentna dbałość o jej czystość i higienę. Nie zdarza się tak, by po kąpieli w wannie z hydromasażem cała woda spłynęła do kanalizacji. Pewna niewielka jej ilość może zostać w przewodach systemu. Taka stojąca woda jest więc przyjaznym środowiskiem do rozwoju różnych mikroorganizmów. W efekcie dochodzi do uwalniania nieprzyjemnych zapachów i wytrącenia się osadów. Dlatego ważna i wymagana jest właściwa pielęgnacja takiej wanny. I to bez względu na to, czy podczas kąpieli korzystamy z urządzeń do hydromasażu, czy nie.

Aby utrzymać tego typu wannę w czystości, należy ją co pewien czas dezynfekować. Wbrew pozorom czynność ta nie nastręcza zbyt wielkiego kłopotu, bo firmy produkujące wanny z hydromasażem oferują również specjalne środki do ich dezynfekcji. Jeżeli wanna ma system automatycznej dezynfekcji, pielęgnacja i dezynfekcja ogranicza się jedynie do uzupełniania płynu dezynfekującego w zbiorniku oraz wciśnięciu właściwego przycisku na panelu sterowania. Jego zawartość starcza na około 4 procesy dezynfekcji. Następnie system automatycznie dozuje odpowiednią ilość płynu i samodzielnie steruje procesem dezynfekcji, który trwa około 30 minut.

Trzeba pamiętać, aby po zakończeniu tego procesu dokładnie wypłukać letnią wodą zarówno samą wannę, jak i system przewodów. Po 30 minutach od spuszczenia wody następuje automatyczne przedmuchanie i osuszanie kanałów powietrznych. Taką dezynfekcję można przeprowadzać z użyciem świeżej wody lub pozostałej po kąpieli. Wanny z niższymi systemami hydromasażu automatyczną dezynfekcję mają montowaną opcjonalnie. W przypadku braku automatycznej dezynfekcji, należy wykonywać ją ręcznie, co jednak nie stanowi dużego problemu.

Polega to na napełnieniu wanny czystą, zimną wodą powyżej poziomu dysz, dodaniu do niej płynu dezynfekującego, w ilości 50 ml na każde 100 l wody oraz włączeniu na ok. 3 min masażu wodnego i powietrznego. Następnie napełnioną wodą wannę pozostawiamy na minimum 10 do 20 minut, po czym ponownie załączamy urządzenie na 3 minuty. Zabieg dezynfekcji powinno się dokonywać nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Mariusz Urbanke (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także