Jak dobrać odpowiednie drzwi do pomieszczenia?

4
Jak dobrać odpowiednie drzwi do pomieszczenia?

Dzielą mieszkanie, zapewniają prywatność, potrafią też tłumić hałas. Wybierając drzwi wewnętrzne, warto kierować się jednak nie tylko ich niezmiernie ważną funkcjonalnością, lecz także walorami estetycznymi czy jakością wykonania. W końcu drzwi są prawdziwą wizytówką domu.

Remix - drzwi sosnowe Neptun w kolorze jasnobrazowym

Na pierwszy rzut oka - kolor

Jasne barwy, beże, subtelne brązy, które od zawsze dawały przyjemny efekt estetyki i porządku, odpowiednio połączone z innymi odcieniami potrafią sprawić, że wnętrze nabierze dynamizmu i świeżości. Starając się podążać za wciąż zmieniającą się modą pamiętajmy, że kolory te w dalszym ciągu nie ulegają nowym, chwilowym trendom, niezmiennie pozostając na topie. - Jasne skrzydła dają wrażenie otwartości i luksusu rozjaśniając przy tym pomieszczenie - zaznacza Agata Kozyr z firmy Remix, polskiego producenta sosnowych drzwi wewnętrznych - Ponadto, śmiało możemy je zastosować zarówno w dużych jak i małych pomieszczeniach, również w otoczeniu ścian o intensywnej kolorystyce.

Czytaj także: Jak samodzielnie zabejcować drewniane drzwi?

Drewno - sosnowe, sękate, przeszklone

Rzec by się chciało, że królem parkietu (a w tym przypadku również drzwi) wciąż pozostaje stare dobre drewno. Bardzo chętnie korzystają z niego dekoratorzy w przeróżnych aranżacjach luksusowych wnętrz, tworzonych w poważnym, eleganckim, jak również luźniejszym stylu.

Wykorzystanie drewna do produkcji drzwi wewnętrznych to też sposób na niebanalny efekt wizualny. Można zdecydować się na modele surowe, z sękami lub bez. Sprawdzone, skuteczne urozmaicenie stanowią przeszklenia (szczególnie polecane do ciemniejszych wnętrz jak łazienka czy przedpokój). Atrakcyjną alternatywą jest także możliwość samodzielnego wykończenia skrzydła w wymarzonym kolorze, przy zachowaniu naturalnej struktury materiału. Dodatkowo, mając na względzie ochronę środowiska, warto zorientować się, czy producent, z oferty którego wybierzemy drewniane drzwi, posiada certyfikat FSC.

Czytaj także: Naturalne drzwi wewnętrzne bez sęków, czyli prostota i minimalizm

- Każda z profesjonalnych firm, powinna dbać o racjonalną i odnawialną gospodarkę leśną na całym świecie, a taki certyfikat oznacza, że drewno pochodzi z lasów specjalnie dobieranych i zarządzanych zgodnie z dobrem przyrody i chronionej na jego terenie fauny i flory - podkreśla Agata Kozyr z Remix.

Remix - drzwi Neptun pełne, bielone drewno

Jakie drzwi do jakiego pomieszczenia?

Dobierając odcień drzwi, warto zastanowić się nad efektem aranżacyjnym, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli domownicy są zwolennikami tradycji i klasycznych wnętrz, z pewnością wybiorą np. naturalne drewno, ecru, pudrowy róż. Z kolei tonacje takie jak biel, brąz z pewnością lepiej sprawdzą się we wnętrzu minimalistycznym, pozbawionym zbędnych dekoracji i bogatych dodatków. Natomiast w nowoczesnych i wymagających pomieszczeniach znajdziemy odważne kolory: czerwień, niebieski, oliwkowy czy nawet czarny.

Czytaj także: Drzwi inspirowane naturą, czyli drewno w aranżacji nadal w modzie!

W każdym momencie możemy też odświeżyć wygląd mieszkania, zastępując dawny kolor nowym, zgodnym z naszą aktualną wizją. - Do samodzielnego barwienia drewnianych drzwi nie potrzeba doświadczenia ani specjalnych umiejętności - wystarczy papier ścierny, bejca, a pędzel sam poprowadzi naszą rękę - żartuje Agata Kozyr.

Spójna całość

Pamiętajmy, że aby wybrane przez nas drzwi wewnętrzne, mogły stać się wyraźnym, stylowym akcentem, ich wygląd musi współgrać z ogólnym wystrojem wnętrza. Dlatego warto kierować się odcieniem i stylem, w jakim zdecydowaliśmy się wybrać podłogi, okna czy meble. Pamiętajmy również, że każda przesada jest zła, a zbyt wiele rodzajów materiałów w jednym pomieszczeniu niekoniecznie wygląda korzystnie.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także