Jak dobrze urządzić przedpokój?

Jak dobrze urządzić przedpokój?

Zaaranżuj go tak, żeby robił wrażenie na każdym, kto przekracza próg twojego mieszkania.

Szafa w przedpokojuUrządzając mieszkanie, wielu z nas przedpokój traktuje po macoszemu. Pokonujemy kilometry, biegając od sklepu do sklepu w poszukiwaniu mebli do salonu, sypialni, pokoju dziecinnego. Godzinami zastanawiamy się nad wyborem armatury do łazienki, kafelków do kuchni, wystrojem okien w każdym pomieszczeniu.

A przedpokój? Machamy ręką!

Wiadomo - potrzebne są lustro, szafka na buty, wieszak na ubrania. Jak jest miejsce - decydujemy się na szafę pod zabudowę albo pawlacze, i po sprawie!

A może by tak przy kolejnym gruntownym remoncie zapalić zielone światło właśnie dla przedpokoju? Przecież to właśnie w nim zatrzymuje się przynajmniej na kilka minut każdy, kto przestępuje próg naszego domu. A jak wiadomo - pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Garderoba marzenie

Duża przeszklona szafa albo garderoba to marzenie niejednego z nas. Niestety, w małym przedpokoju często nieosiągalne. Nawet jeśli udałoby się nam ją cudem gdzieś wcisnąć, będzie przytłaczać swoimi gabarytami. Jeśli jednak jesteś szczęśliwym posiadaczem większego przedpokoju - tego rodzaju mebel to strzał w dziesiątkę. I doskonały pomysł na "odciążenie" pozostałych pokoi z nadmiaru sprzętów i zwiększenie w nich wolnej przestrzeni. Bez trudu pomieścisz w niej nie tylko ubrania dla całej rodziny, ale także ręczniki czy pościel.

Postaw na światła i lustra

Jak osiągnąć efekt lekkości w ciasnym przedpokoju, a w obszernym - uniknąć wrażenia "gołych" ścian? Wystarczy wykorzystać w roli "pomocników" światło i lustra. Jedne i drugie w przedpokoju potrafią zdziałać prawdziwe cuda! Wstawiając do ciasnego, małego wnętrza wielkie lustro, np. od sufitu do podłogi - optycznie powiększymy przestrzeń co najmniej o jedną trzecią. W większym wnętrzu idealnie sprawdzają się stylowe lustra stojące, w połączeniu z komódkami albo wieszakami. Przejrzeć się przed wyjściem z domu od stóp do głów - jest rzeczą bezcenną, przynajmniej dla każdej pani!

Światło w przedpokoju powinno być podzielone na kilka samodzielnych punktów - tak aby w zależności od jego wielkości i potrzeby móc oświetlać wybrany mebel albo część pomieszczenia. Idealne źródła światła w przedpokoju stanowią kinkiety i plafony. Przy okazji - warto pamiętać o tym, że lampki i kinkiety, w których stosuje się świetlówki halogenowe, należy umieścić w odległości co najmniej 20 cm od innych przedmiotów, gdyż tego typu żarówki silnie się nagrzewają.

Każda rzecz na swoim miejscu

Wieszak na okrycia wierzchnie, szafka na buty, stojak na parasole, półeczka, gdzie możesz położyć torebkę - bez nich przedpokój się nie obejdzie. To także strażnicy porządku - dzięki nim od razu po wejściu do mieszkania każda rzecz, którą zdejmujemy, ląduje na swoim miejscu. Im mniejszy przedpokój - tym więcej czasu trzeba poświęcić, aby dobrze zagospodarować każdy centymetr wnętrza, jednocześnie go nie zagracając. Dziś, kiedy nie ma problemu ze zrobieniem mebli na wymiar, jesteś w stanie wykonać to zadanie perfekcyjnie.

Oceń artykuł
3,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Dziennik Zachodni

Polecamy Ci również

Zobacz także