Jak hodować rośliny w domu?

Jak hodować rośliny w domu?

Najważniejsze w pielęgnacji wszystkich roślin jest oczywiście podlewanie, nawożenie i zapewnienie odpowiedniej ilości światła.

StorczykW miesiącach zimowych ograniczamy nawadnianie do minimum, ale z początkiem wiosny stopniowo zwiększamy ilość serwowanej roślinie wody.

Podczas podlewania pamiętajmy, że należy przemoczyć całą bryłę korzeniową i zostawić ją do całkowitego przeschnięcia. Złym przyzwyczajeniem jest podlewanie po trochu i często. Woda działa jako środek transportu i jest niezbędna w procesie fotosyntezy. Pobierana jest z gleby poprzez korzenie i przechodzi do wszystkich części rośliny niosąc ze sobą składniki odżywcze. Każdy jej niedobór sprawia, że łodygi i liście słabną, kwiaty szybko przekwitają, a pąki odpadają. Obowiązkowo do podlewania roślin używamy wody o temperaturze pokojowej i nigdy prosto z kranu.

Aby proces wzrostu roślin przebiegał prawidłowo, każda z nich, oprócz wody, potrzebuje nawozu. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć nawozy specjalnie przystosowane do poszczególnych gatunków roślin. Są więc nawozy do paproci, do palm, do kaktusów.

Zakładając domową oranżerię miejmy również na uwadze fakt, że bardzo ważne dla jej "mieszkańców" jest światło. W dużym skrócie można powiedzieć, że ma ono istotny wpływ na proces odżywiania naszych doniczkowych kwiatów. Rośliny o kolorowych liściach potrzebują dużo światła, a im ciemniejsze liście - tym mniej światła. Marzec to dobra pora, by pomyśleć o przesadzeniu wszystkich roślin, które wymagają tego co roku wiosną. W tej grupie są m.in. palmy, cytryny, pomarańcze, trzykrotka, fuksja, paprocie, skalnica, asparagus.

Warto wiedzieć również, że termin "przesadzanie" nie zawsze oznacza "przeprowadzkę" do większej doniczki. Czasami wystarczy zmienić ziemię i przyciąć korzenie.

Oceń artykuł
3,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marzena M. Maciejczyk (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także