Jak mądrze urządzić sypialnię dla dziecka?

Jak mądrze urządzić sypialnię dla dziecka?

Decyzja podjęta. Twoje dziecko, mimo że jest jeszcze bardzo maleńkie, ma mieć własną sypialnię. Idziesz więc na zakupy i tu niespodzianka: w sklepach jest tak dużo mebli i różnego rodzaju akcesoriów dla najmłodszych, że trudno zdecydować, co warto kupić, a co omijać z daleka.

CZYTAJ TAKŻE: Pokój dziewczynki - różowy czy zielony? [GALERIA]

 - Sprzęty w sypialni dziecka muszą mieć właściwości antyalergiczne, żeby nie wywoływać u dziecka objawów uczulenia na kurz. Będące jedną z najczęstszych przyczyn alergicznych reakcji roztocza kurzu domowego najłatwiej zagnieżdżają się w materacach, maskotkach i pościeli - mówi Małgorzata Tulikiewicz, doradca handlowy z salonu Mama i Ja.

Kupując dziecięce łóżeczko koniecznie sprawdź, czy ma ono atest - zyskasz wtedy pewność, że materiał, z którego jest zrobione, nie zawiera szkodliwych dla zdrowia związków.

CZYTAJ TAKŻE:Marka Nino wprowadza nowe kolekcje pościeli dla niemowląt

Oferta rynkowa jest bardzo zróżnicowana, fachowcy radzą jednak wybrać łóżeczko z tradycyjnymi bokami ze szczebelkami. Nie tylko zapewniają bezpieczeństwo niemowlęciu, ale także pomagają w nauce siadania, podciągania się i wstawania. Optymalna odległość między szczebelkami to 3-5 cm. Ważna jest również możliwość wyjmowania szczebelków. Dzięki temu dziecko, które już chodzi lub raczkuje nie będzie próbowało wydostać się "od góry".

- Radzę nie kupować łóżeczka, w którym nie można regulować wysokość dna a wykończenie boków ma ostre kanty. Taki mebel jest niewygodny dla rodziców i niebezpieczny dla maluszka - ostrzega Małgorzata Tulikiewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Pokój dla dziecka - przydatne porady

Do trzeciego roku życia dziecko może spać w łóżeczku, w którym spało od urodzenia. Później dobrze jest już kupić np. tapczanik. W sprzedaży są również łóżeczka niemowlęce w rozmiarach 140x70 cm, które można później przerobić na tapczanik. Wystarczają do około siódmego roku życia. Jeśli nie ograniczają nas fundusze, wybierzmy łóżeczko wyposażone w elementy takie jak np. przewijak, otwierany bok, który ułatwia układanie malucha w łóżeczku, a także szuflady i półeczki.

CZYTAJ TAKŻE: Pokój z marzeń malucha

- Kupując materac pamiętajmy, że ma być on elastyczny, ale na tyle twardy, by nie zapadał się pod ciężarem ciała - mówi Małgorzata Tulikiewicz.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marzena M. Maciejczyk (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także