Jak naprawić przepaloną wykładzinę dywanową?

0
Wykładzina dywanowa
Jeśli na wykładzinie zdarzy się przepalenie od papierosa, możemy uratować sytuację.

Wprawdzie palenie tytoniu już dawno temu wyszło z mody, ale wielu z nas wciąż jeszcze korzysta z tej groźnej dla zdrowia używki. Papierosy są niebezpieczne nie tylko dla nas samych. Wystarczy chwila nieuwagi, a opadający z papierosa popiół jest w stanie przepalić nowy dywan, czy świeżo ułożoną wykładzinę.

Zniszczenia nie da się naprawić tak, by stało się całkowicie niewidoczne, ale można je zamaskować, aby nie rzucało się w oczy i nie szpeciło podłogi. W pierwszej kolejności trzeba się pozbyć fragmentu wykładziny z wypaloną papierosem dziurą. Posłuży do tego okrągły wbijak, który należy wbić młotkiem w miejscu uszkodzenia podłogi. Wycięte strzępy materiału wyrzucamy.

Następnie tym samym wbijakiem wycinamy nowy fragment z zapasowego kawałka wykładziny i wyjmujemy go. Odpady pozostałe po docięciu wykładziny do kształtu wnętrza zawsze warto trzymać w domu na wypadek takich właśnie zdarzeń. Uszkodzone miejsce na podłodze smarujemy klejem do wykładzin dywanowych, starannie wkładamy w nim wycięty fragment i mocno dociskamy go przez kilka minut do podłoża.

Sprawdź: Jak czyścić i pielęgnować dywany wełniane?

Widoczność śladu po takiej reperacji zależy w dużej mierze od długości włosia wykładziny oraz od jej wzoru. Na grubszych i bardziej wzorzystych wykładzinach – naprawiony defekt może być całkowicie niezauważalny.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: instructables.com, apartmenttherapy.com

Polecamy Ci również

Zobacz także