Jak naprawić ścianę gipsowo-kartonową?

Stosowanie popularnych płyt gipsowo-kartonowych do wykańczania ścian działowych w mieszkaniu ma wiele niepodważalnych zalet. Materiał ten charakteryzuje się jednak również jedną zasadniczą wadą.

Otóż, nietrudno go uszkodzić, nawet poprzez uderzenia o bardzo niewielkim nasileniu. Ponadto, na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych pojawiają się też często pęknięcia i rysy. Na szczęście, tego rodzaju defekty nie wymagają interwencji fachowca i przy odrobinie zaangażowania można je naprawić samodzielnie. Potrzebne będą jedynie podstawowe narzędzia, typu szpachelka gipsiarska i wałek lub pędzel, którym ponownie pomalujemy ścianę. Przed rozpoczęciem naprawy, należy zdawać sobie sprawę, że nowej powłoki farby może wymagać znaczna lub nawet cała powierzchnia ściany. Kolory farb malarskich lubią bowiem blaknąć na skutek upływu czasu, w jakim znajdują się na powierzchni przegrody.  

Jeśli ubytek jest niewielkich rozmiarów – wystarczy zastosować gotową masę szpachlową, którą wypełnia się delikatnie rysy lub szpary. Materiał, którym uzupełnimy niewielkie dziury, powstałe w płycie kartonowo-gipsowej – można również nabyć w postaci proszku, który w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji dorabia się z wodą. W sytuacjach, w jakich uszkodzony jest większy fragment ściany z karton-gipsu, należy usunąć pozostałości po ubytku i wstawić tzw. łatkę z odpowiednio dociętego kawałka płyty. Metod wklejania nowego fragmentu płyty jest kilka. Jednak w każdym przypadku trzeba pamiętać o zaszpachlowaniu, a następnie wyszlifowaniu miejsc łączenia nowej płyty ze starą w ścianie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Shutterstock

Polecamy Ci również

Zobacz także