Jak odnowić stare, drewniane meble?

Jak odnowić stare, drewniane meble?

Jeśli podczas porządków na strychu natrafimy na zabytkowy stół czy komodę, którym moglibyśmy przywrócić blask - są na to dwa sposoby. Pierwszy to zatrudnienie fachowca, który słono policzy sobie za pracę. Druga opcja jest zdecydowanie tańsza. Mowa tu o samodzielnej renowacji!

Przedwojenna komoda w nowej, neonowej wersji- Renowacja drewnianych powierzchni obejmuje kilka stosunkowo prostych zabiegów, od których zależy efekt końcowy. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zaczynamy od usunięcia starych, łuszczących się powłok i wierzchniej warstwy zszarzałego drewna. Tu mamy do dyspozycji dwa rozwiązania: szlifowanie ręczne lub mechaniczne, za pomocą szlifierki oscylacyjnej. Meble czy dekoracje powinny zostać poddane dwustopniowej obróbce - najpierw papierem o granulacji 180, a następnie 220 - mówi Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich.

Potem należy powierzchnię dokładnie odpylić (wytrzeć wilgotną ściereczką), a w razie wystąpienia ubytków czy pęknięć - zastosować szpachlówkę w kolorze odpowiednim do koloru drewna.

Zdarza się, że starej powłoki albo przebarwień drewna nie można w pełni usunąć. Zalecane jest wtedy krycie takim samym kolorem lub ciemniejszym. Jaśniejszy kolor spowoduje powstanie plam, które w znacznym stopniu zepsują efekt wizualny.

Oceń artykuł
4,36 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Alicja Charzyńska (Dziennik Zachodni - Modne Wnętrza)

Polecamy Ci również

Zobacz także