Jak odnowić stary mebel?

Jak odnowić stary mebel?

W dzisiejszych czasach dostępne na rynku meble dzielą się na solidne i drogie oraz tanie i niestety kiepskiej jakości. Tani i jednocześnie bardzo solidny mebel można nabyć jedynie na targach staroci, z których to korzystamy z coraz większym zainteresowaniem. Mebel z tzw. pchlego targu zwykle wymaga jednak przywrócenia świetności z minionych lat.

meble po renowacjiPrzeważnie jest niemal doskonały, niepowtarzalny i dokładnie taki, jakiego poszukiwaliśmy od dłuższego czasu. Drewno jest jednak poszarzałe, lub złuszczają się na nim stare powłoki malarskie. Tapicerka natomiast zwykle wymaga całkowitej wymiany lub przynajmniej gruntownej renowacji. Zarówno elementy drewniane, jak i obicia mebli można samodzielnie odrestaurować. Potrzebne są jednak do tego odpowiednie narzędzia. W takich przypadkach bardzo pomocna okazuje się szlifierka z tarczą, wyrzynarka do drewna, zszywacz tapicerski oraz tradycyjne narzędzia ręczne.

Wszystkie elementy drewniane po ich rozkręceniu należy dokładnie oczyścić ze starych warstw farby, lakieru, czy wosku. Łączenia tych elementów warto w niektórych przypadkach dodatkowo wzmocnić, aby mebel był stabilniejszy. W razie występowania na powierzchniach drewnianych ubytków, należy je zaszpachlować. Do powyższego celu służą gotowe masy szpachlowe. Kolor szpachlówki należy dobrać do kolorytu drewna. Po starannej renowacji elementów drewnianych, należy je odpylić, skręcić i pokryć świeżą warstwą wosku.

Tapicerkę wymienia się najczęściej nie poprzez samą wymianę obicia, a także tego co znajduje się pod nim. Po usunięciu starych sprężyn meblowych i innych pozostałości z minionej epoki – należy przyciąć na wymiar gąbkę tapicerską, zamocować ją do dna wykonanego, np. z cienkiej sklejki, a na koniec obić mebel nowym materiałem, używając zszywacza tapicerskiego.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także