Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jak odpowietrzyć grzejnik? - zdjęcie 1Dziwne odgłosy, które wydobywają się z grzejnika oraz nierównomierne oddawanie przez niego ciepła, to oznaki zapowietrzenia urządzenia. Odpowietrzenie można zlecić profesjonalnemu instalatorowi, ale można też dokonać go samodzielnie.

Nowoczesne grzejniki coraz częściej wyposaża się już w specjalne odpowietrzniki, dzięki którym usunięcie nadmiaru powietrza z urządzenia nie sprawia żadnych problemów. Jeśli jednak grzejnik nie posiada fabrycznego odpowietrznika – powietrze trzeba usunąć ręcznie, używając specjalnych kluczyków lub płaskiego wkrętaka. Po ustawieniu głowicy termostatycznej grzejnika w pozycji zamkniętej, pod otwór wylotowy podstawiamy naczynie, do którego spłynie woda i ostrożnie odkręcamy śrubę odpowietrznika. Czynność ta spowoduje, że z zaworu najpierw wydostanie się powietrze, a następnie zacznie z niego wypływać woda.

grzejnik w mieszkaniu

Po dokręceniu śruby zaworu – sprawdzamy, czy z urządzenia nie kapie woda i przestawiamy termostat na uprzednio ustawioną wartość. Sklepy budowlane oferują specjalne urządzenia, które są w stanie usprawnić czynność odpowietrzania grzejnika. Koszt takiego urządzenia, to kilkadziesiąt złotych. Jednak w domach jednorodzinnych lepiej jest zdecydować się na montaż separatora powietrza, który umożliwia odpowietrzenie całej instalacji c.o.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Klimosz

Polecamy Ci również

Zobacz także