Nasze przedpokoje często pozostawiają sporo do życzenia. Nie dość, że są ciasne i ciemne to dodatkowo trudno umieścić w nich najbardziej potrzebne meble i sprzęty. Aranżacja takiego wnętrza jest utrudniona, ale możliwa do wykonania. Jak optycznie powiększyć mały przedpokój? Wykorzystuj kilka prostych trików, które mogą spowodować, że mały przedpokój zacznie wyglądać na większy niż jest w rzeczywistości.
W małym przedpokoju trudno zadbać o porządek, warto rzeczy pochować do szaf. Jasne kolory optycznie powiększają i rozświetlają wnętrza. Mały przedpokój najlepiej rozświetli zimna barwa światła białego. Jest bardzo energetyczna i daje wrażenie przestronności i przejrzystości w pomieszczeniu.
Problem ograniczonych powierzchniowo przedpokoi dotyczy przede wszystkim mieszkań zlokalizowanych w blokach z tzw. wielkiej płyty. Jednak nie tylko. Zdarza się też, że i w projektach domów jednorodzinnych pomieszczenia przechodnie nie posiadają zadowalających kształtów i wymiarów. Tymczasem, przedpokój to przecież wizytówka domu. Powinien zatem godnie witać naszych gości, a nas samych – przynajmniej zadowalać. Poniżej podpowiadamy, co zrobić, by ciasny i niezbyt lubiany przez nas korytarz stał się bardziej przyjaznym i dobrze wyglądającym wnętrzem.
Przeczytaj: Jak urządzić małe mieszkanie? Pięć niezawodnych wskazówek
Po pierwsze - porządek kluczem do sukcesu
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że nieład, porozrzucane rzeczy i nadmiar przedmiotów są w stanie skutecznie pomniejszyć nawet całkiem spore wnętrza. Dlatego też optyczne powiększanie przedpokoju koniecznie należy rozpocząć od „odgruzowywania” tego pomieszczenia. Zastanówmy się zatem, których sprzętów i innych bibelotów moglibyśmy pozbyć się na stałe i wyrzućmy je bez żalu. Jeśli pośród tych rzeczy znajdują się takie, z którymi nie możemy lub bardzo nie chcemy się rozstawać – przenieśmy je w inne miejsce domu. Najczęściej jednak jest tak, że w zagraconych przedpokojach znajduje się wielki stos śmieci, pośród których nie ma niczego pożytecznego. Kuferki, pudełka, koszyki i inne tego rodzaju akcesoria dekoracyjne koniecznie muszą zniknąć z pola widzenia. Nie ma tu na nie miejsca nie tylko z powodu niewielkiej powierzchni, ale również ze względów estetycznych.
Zobacz: Oświetlenie dostosowanie do pomieszczenia
Inną kwestię stanowią porozrzucane buty, nieskładnie rozstawione parasole czy stosy walających się po przedpokoju ubrań. Takiemu stanowi porządku musimy wreszcie powiedzieć zdecydowane nie i jak najszybciej zabrać się za sprzątanie. Jeżeli mamy niewiele miejsca w szafach – segregujmy odzież sezonowo. Wymaga to wprawdzie od nas poświęcenia odpowiedniej ilości czasu kilka razy w roku, ale w ciasnych pomieszczeniach sprawdza się doskonale i pozwala utrzymywać bieżący ład i porządek.
Po drugie – w małym przedpokoju postawmy na jasne ściany
Chyba wszyscy wiemy już doskonale o tym, że jasne kolory optycznie powiększają i rozświetlają wnętrza, a i tak popełnimy błędy podczas wyboru farby do malowania ścian. Z czego to wynika? Najczęściej z tego, że ciemniejsze tonacje kolorystyczne są bardzo zachęcające i robią na nas większe wrażenie podczas oglądania ich w sklepie. Pamiętajmy jednak, że to tylko pierwsze wrażenie i dodatkowo doznane na najczęściej obszernej powierzchni sklepowej. Tymczasem, nasz mały przedpokój wymaga zastosowania delikatnych i jasnych barw, które odbiją światło i nadadzą mu przestronności. Biel zawsze jest w takich przypadkach stawiana na pierwszym miejscu, ale akurat do przedpokoju nie jest ona najodpowiedniejsza. Warto tu uwzględnić różne odcienie beżu, kolor kości słoniowej, jasne szarości, delikatne żółcienie, itp. Pamiętajmy też, że ściany przedpokoju są szczególnie narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Farba powinna być zatem zmywalna i odporna na szorowanie.
Aby zabiec monotonii – jedną ze ścian przedpokoju można urozmaicić. W roli elementu optycznie powiększającego to wnętrze doskonale sprawdzi się fototapeta (np. z widokiem dużego miasta, przestronnego krajobrazu, itp.). Nie będzie to dla nas duży wydatek finansowy, a przyniesie naprawdę zaskakujące rezultaty.
Zamiast fototapety możemy też zastosować zwykłą tapetę. Do korekty kształtów pomieszczenia warto wykorzystać wzór wyrazistych pasów. Ich pionowe ułożenie wpływa na optyczne podwyższenie niskiego wnętrza. Pasy poziome zaś – oddalają od siebie zbyt blisko usytuowane ściany, czyli są w stanie optycznie poszerzyć wąski przedpokój.
Po trzecie – optycznie powiększyć wnętrze montując lustra
Powierzchnie lustrzane pełnią w małych wnętrzach niebagatelną rolę. A inną rzeczą jest, że akurat w przedpokoju lustro jest elementem koniecznym. Łączmy zatem jego praktycyzm z funkcją dekoracyjną i powiększającą przestrzeń mieszkalną. W najlepszej sytuacji są właściciele przedpokoi, w których jest wnęka. Jest to bowiem idealne miejsce do wbudowania szafy z lustrzanymi drzwiami. Taka szafa jest w stanie pomieścić całkiem sporą ilość różnych rzeczy, a dodatkowo jej obecność doskonale wpływa na wygląd całego pomieszczenia. Jednak zamawiając szafę (bo właśnie mebel na zamówienie sprawdzi się w małym przedpokoju najlepiej) – kierujmy się zasadą, że nie może ona być zbyt szeroka (nie powinna wystawać poza obrys wnęki). Nieprzestrzeganie powyższej zasady może skutkować zupełnie odwrotnym efektem, niż zamierzony.
Jeżeli w naszym przedpokoju nie ma miejsca na wbudowanie choćby najmniejszej lustrzanej szafy – powieśmy na ścianach lustra. Świetne rezultaty przynosi usytuowanie naprzeciw siebie dwóch luster. Zabieg ten wizualnie oddala od siebie ściany i sprawia, że przedpokój zaczyna wyglądać lekko oraz przestronniej niż dotychczas.
Po czwarte – zadbaj o odpowiednie oświetlenie
W przedpokoju (nawet tym bardzo małym) powinno funkcjonować oświetlenie górne i boczne. Jest to rozwiązanie efektowne i zarazem praktyczne. Aktualnie bezwzględny prym w powyższym zakresie wiodą żarówki oraz diody LED. Są bardzo energooszczędne, nie nagrzewają się i świetnie podkreślają wybrane dekoracje, meble, itp. Idealnie sprawdzą się zatem zamontowane w suficie (np. wzdłuż przeszklonej szafy), w ścianie (np. nad lustrami, wokół wieszaka, itd.). LED-y oddają światło białe (ciepłe lub zimne) oraz kolorowe (czerwone, zielone, niebieskie). Mały przedpokój najlepiej rozświetli zimna barwa światła białego. Jest bardzo energetyczna i daje wrażenie przestronności i przejrzystości w pomieszczeniu. Z kolei do oświetleń punktowych można stosować dowolnie wybrane diody kolorowe (pasujące kolorystycznie do całej aranżacji). Rewelacyjne efekty osiąga się np. poprzez zastosowanie niewielkich świetlików tuż ponad poziomem przedpokojowej podłogi.
W małych przedpokojach powinniśmy zrezygnować z topornych i obficie dekorowanych lamp czy żyrandoli. Jest to bowiem oświetlenie zarezerwowane dla przestronnych wnętrz o charakterze rezydencjonalno – pałacowym. W ciasnym korytarzu nie będzie ono wyglądało dobrze, a wręcz spowoduje przytłoczenie tego pomieszczenia.
Zobacz: Lampa stołowa do salonu
Po piąte – drzwi i podłoga
Oczywistym jest, że wszystkie drzwi usytuowane w przedpokoju powinny pochodzić z tej samej serii wzorniczej. Odstępstwem od tej reguły mogą być jedynie główne drzwi wejściowe do domu lub mieszkania. Jednak oprócz tego, w małych korytarzach lepiej jest stosować drzwi wewnętrzne przeszklone zamiast pełnych. Jest to dyktowane dwoma powodami. Po pierwsze do przeważnie ciemnego przedpokoju będzie wówczas trafiać światło dzienne. A po drugie – drzwi z wmontowanymi przeszkleniami są na ogół bardziej efektowne i sprawiają wrażenie lżejszych. Dodatkowo, przeszklenia mają pozytywny wpływ na zabieg optycznego powiększania przedpokoju.
Jeśli zaś chodzi o podłogę w małym przedpokoju, to także i ona powinna zostać utrzymana w jaśniejszej tonacji. Jeżeli bowiem zastosujemy materiał o bardzo ciemnym kolorycie – nieduża powierzchnia podłogi zacznie dominować i to właśnie na nią będziemy zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Na rynku jest ogromny wybór materiałów o bardzo zróżnicowanej kolorystyce, co pomaga dobrać okładzinę podłogową idealnie dopasowaną do rodzaju i charakteru pomieszczenia. I wcale nie jest prawdą to, że ciemną podłogę łatwiej utrzymamy w czystości. Wręcz przeciwnie – jest na niej widoczne niemal każde zabrudzenie.
Polecamy: Aranżacja przedpokoju – funkcjonalne rozwiązania do małych wnętrz
Po szóste – dekoracje
Im będzie ich mniej, tym lepszy uzyskamy efekt. Jeśli decydujemy się na zakup przedmiotów dekoracyjnych, niech będzie to jedna, ale konkretna i wyrazista rzecz. Jeśli ma być ich kilka – koniecznie powinny być spójne i w tym samym kolorze. Nie ma przeciwwskazań, by przy jasnych, pastelowych ścianach i niezbyt ciemnej podłodze stosować dekoracje w intensywnych, nasyconych barwach. Jest to nawet wskazane, gdyż to właśnie takie detale najskuteczniej podkreślają indywidualność i charakter pomieszczeń.
emi luna
Dobry pomysł na powiększenie optyczne małych powierzchni np. korytarza lub przedpokoju to fototapeta z motywem optycznego powiększenia, mogą to być uliczki, mosty czy ścieżka w lesie, generalnie zdjęcie przestrzeni z perspektywą wgłąb, dzisiejsze fototapety wyglądają bardzo realistycznie i na prawdę powiększenie optyczne jest możliwe, zobaczcie przykłady np. tutaj: http://www.picassi.pl/fototapety-powiekszenie-optyczne
martyna56
Ja również wykorzystałam fototapetę z jedna różnica, że wybrałam opcję fototapety samoprzylepnej! Zapraszam do sprawdzenia Decor Mint akurat maja 30% zniżki na cały asortyment!
https://www.decormint.com/pl/fototapety-samoprzylepne
karolina1918
Najlepiej to dobrać tak meble, aby nie zabierały przestrzeni. Jeśli chodzi o przedpokój meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Ja swoje kupowałam tu: http://meblowiec.pl/przedpokoj,c12.html i bardzo gorąco polecam ten sklep, mają ogromny wybór mebli.
FraniaK
U nas też jest mały, wąski przedpokój i rozwiązaliśmy to tak, że jest po prostu utrzymany w jasnych barwach i ma wielkie lustro. To zawsze pomaga powiększyć optycznie każde pomieszczenie.
___________________________________________________________________________
Płytki Calacatta Katowice
Radekrak
Myślę, że znam prostą odpowiedź na to pytanie. Wiele domów i mieszkań ma małe pomieszczenia, czy to przedpokój, czy łazienka i jakoś trzeba je powiększyć optycznie. Nie ma lepszego sposobu, niż lustro, w ramie bądź z podświetleniem LED. Takie lustra http://www.lustrowramie.pl/ mogą wiele zdziałać, szczególnie jeśli pomalujemy ściany na jasny kolor. Poprzez odbijanie światła i większych pomieszczeń, zrównoważą mały metraż przedpokoju i zbudują złudzenie optyczne co do jego wielkości.
Monika Jelonek
Przedpokoje szczególnie w bloku bywają zmorą, aby zagospodarować dobrze przestrzeń polecam biuro projektowe http://www.project-art.pl
jureczek1
Jasne ściany i minimalistyczne meble. Zbyt dużo ciemnych kolorów i ciężkie wyposażenie zrobi z niego króliczą norkę
DarkElf
Na pewno warto by było zainwestować w jakieś duże i porządne lustro. Tylko na Twoim miejscu zamiast jechać po lustro do marketu przejrzałbym sobie po prostu w internecie różne wzory luster, ja osobiście korzystałem z oferty dostępnej na stronie http://kraktrans.pl/lustra/ . No i w sumie bardzo dobrze na tym wyszedłem, bo mój przedpokój faktycznie wygląda teraz na większy.
Nawrot00
Ja nie wyobrażam sobie przedpokoju bez fotela, dlatego zdecydowałam się na fotel na nóżkach, żeby wnętrze wydawało się na nie co bardziej przestronne. Znalazłam taki na https://scandicsofa.pl/
stix
jest kilka trików na powiększenie przestrzeni np. wykorzystanie luster, światła czy kolorów dających głębię optyczną. wystarczy odpowiednio skomponować barwy , można wziąć na przykład jakąś kolekcję z kolorów świata duluxa typu skandynawia czy grecja i najlepiej aby były to jasne kolory
marcinnek
Zdecydowanie lustro powiększy wnętrze
e-Rzecznik_Magnat
Na optyczne powiększenie pomieszczenia istnieje kilka trików. Najlepsze efekty osiąga się stosując je wszystkie, nie zawsze jest to jednak możliwe.
1) Jasna kolorystyka mebli i ścian (w przedpokoju chcąc zastosować jasną farbę należy użyć takiej, która tworzy powłoki odporne na zabrudzenia i zmywalne. My polecamy farbę Ceramiczną)
2) Duża powierzchnia luster (najlepiej, gdy istnieje możliwość by całą ścianę przykryć powierzchnią lustra)
3) Rozproszone światło (wiele punktów świetlnych zamiast jednego żyrandola stworzy nie tylko przyjemną atmosferę, ale także sprawi, że przestrzeń wyda się większa)
4) Lekkie meble (uniesione na cienkich nóżkach, modna dziś stylistyka lat ’60)
5) Połyskliwe, lakierowane lub satynowe powierzchnie ścian i mebli, które odbijają światło.
Dzięki wspomnianej w dyskusji fototapecie można uzyskać efekt przestrzeni, jednak dzieje się tak w większych pomieszczeniach (np. w salonie). Fototapeta wielkoformatowa musi być oglądana z dalszej perspektywy. W małym przedpokoju efekt może być niestety odwrotny.
Przemek.Strog7
My bardzo fajnie wydłużyliśmy przedpokój fototapetą z ładną ilustracją i powstała tzw głębia. Taką fototapetę kupiliśmy ze strony sklepu https://www.krainabarw.pl/.
martakurek0
my mamy biały sufit, plus ściana od góry ok 7 cm też biała i dopiero poniżej tego paska kolor. U nas problem polega na tym, że jest nisko, więc taki "zabieg" pozwala nam wizualnie, optycznie podwyższyć pomieszczenie