Jak oszczędzać energią? Ręczniki, czy bielizna zawieszone...

Jak oszczędzać energią? Ręczniki, czy bielizna zawieszone...

Największe energii pochłania ogrzewanie budynku. Jednak można wykorzystać kilka prostych sposobów, by zmniejszyć te wydatki.

Ręczniki, czy bielizna zawieszone na grzejnikach mogą pochłonąć nawet 20% ciepła!Po pierwsze: uszczelnij okna i drzwi - w tym balkonowe. W sklepach budowlanych kupisz specjalne uszczelki samoprzylepne lub silikon w tubkach, za pomocą którego sam możesz "wyprodukować" uszczelki.

* Jeśli masz mieszkanie spółdzielcze lub komunalne, domagaj się wymiany nieszczelnych okien na nowe. Pamiętaj, nie rób tego na własną rękę, bo możesz w ten sposób stracić prawo do dofinansowania inwestycji przez administrację.

* Sprawdź też w spółdzielni, na jakich zasadach rozliczane są koszty ciepła. Jeśli jest techniczna możliwość, złóż wniosek o zamontowanie licznika ciepła dla twojego mieszkania. To najbardziej precyzyjna metoda pomiaru.

Czytaj także: Jak płacić mniej za ogrzewanie domu?

Teraz, w okresie mrozów i zimnych wiatrów zawieś grube zasłony w oknach, a jeśli masz żaluzje - to opuszczaj je na noc. Ale pamiętaj - w sezonie grzewczym stosuj tylko firany i zasłony, które nie przysłaniają grzejnika. Nie ustawiaj też przy grzejniku kanap i innych zasłaniających go mebli. Nie susz na grzejnikach prania. Długie zasłony, źle ustawione meble i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła. Nie stosuj też obudów grzejnikowych, bo powodują one, że promieniowanie cieplne odbijane jest w stronę ściany. Warto natomiast zamontować ekrany zagrzejnikowe, które odbijają promieniowanie cieplne do wnętrza mieszkania (ocenia się, że pozwalają zaoszczędzić około 4% kosztów). Nie we wszystkich pokojach musi być jednakowo ciepło. Zaleca się, by: * w pokoju dziennym panowała temperatura w granicach 21 stopni Celsjusza * w pokoju, gdzie przebywają dzieci lub osoby starsze oraz w łazience -23 stopnie Celsjusza * w pomieszczeniach gospodarczych i w garażu - 5-10 stopni Celsjusza.

Czytaj także: Właściwy dobór, optymalna inwestycja. Program do doboru ogrzewania - DEVI HeatMAP(TM)

W nocy temperatura w pomieszczeniach może być nawet o 2-3 stopnie niższa - w sypialniach generalnie zaleca się utrzymywanie temperatury w okolicach 18 stopni Celsjusza. Jest to korzystne nie tylko dla twojej kieszeni, ale i dla zdrowego snu.

Pamiętaj!

* Jeśli twoje okna i drzwi będą szczelne, to zaoszczędzisz nawet 10-20% ciepła zużywanego na ogrzewanie.

* Obniżenie temperatury w pomieszczeniu zaledwie o 1 stopień, to oszczędność 5-10% ciepła.

* Zawsze przed sezonem grzewczym wezwij specjalistę, by dokonał przeglądu pieca CO oraz jego regulacji. Musi oczyścić palniki, co zwiększa ich sprawność i przedłuży żywotność. Będzie cię to kosztować ok. 120 zł, ale dzięki temu piec nie będzie zużywał więcej paliwa niż potrzeba.

Czytaj także: Ciepły przedpokój

Pamiętaj!

Konserwacja pieca gazowego jest ważna również ze względów bezpieczeństwa - powodem wybuchów gazu czy nawet pożarów może być niesprawna instalacja i urządzenia grzewcze.

W nowoczesnych piecach CO - gazowy, elektryczny, olejowy, a nawet węglowy stosowane są specjalne układy sterujące ich pracą. Umożliwiają one pracę kotła w cyklu automatycznym i łatwą obsługę. Dzięki temu możesz obniżyć temperaturę o kilka stopni podczas nieobecności mieszkańców w domu.

Oceń artykuł
3,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Mariusz Urbanke (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także