Jak pielęgnować drewno ogrodowe?

0
Jak pielęgnować drewno ogrodowe?

Jak nie zagubić się wśród różnorakich puszek ze środkami do ochrony i dekoracji drewna i jak wybrać ten właściwy? Ekspert firmy Altax przygotował przewodnik, który pozwoli łatwo zorientować się w preparatach dedykowanych drewnianym elementom na zewnątrz domu oraz w ogrodzie.

drewniany domek ogrodowyWybierając się na zakupy warto wiedzieć, że w koszyku powinien znaleźć się środek, który nie tylko nada drewnu kolor oraz zabezpieczy przed słońcem i deszczem, ale również ochroni deskę przed atakiem szkodników.

Drewno na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony dość szybko ulega zniszczeniu. Pamiętajmy, że wszystkie elementy: od podbitki dachowej przez elewację, po taras i okna, a także drewniane elementy architektury ogrodowej, powinny być zabezpieczone przed biokorozją oraz przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Na rynku występuje niewiele preparatów, które łączą w sobie wszystkie funkcje ochronne. Większość środków, takich jak lakiery, farby i oleje zabezpieczają drewno jedynie przed szarzeniem od słońca i wchłanianiem wilgoci. Dlatego w większości przypadków wymagane będzie zabezpieczenie 2-etapowe. Na pierwszym miejscu deska musi być zagruntowana, aby zapobiec przedwczesnemu rozkładowi drewna. Dopiero potem możemy ją dekorować - w zależności od powierzchni i pożądanego efektu - lakierem, lakierobejcą, olejem lub farbą.

1. Etap - W walce z biokorozją

Aby dobrze zabezpieczyć drewno należy stosować impregnaty techniczne. Zwróćmy uwagę na zakres oferowanej przez producenta ochrony - nie wszystkie bowiem preparaty zabezpieczają drewno jednocześnie przed pleśniami, grzybami i owadami, a tylko taki zakres da nam kompleksową i trwałą ochronę drewna.

drewniana podłogaSpotkać możemy preparaty na bazie wody lub benzyny. - Obydwa rodzaje tak samo skutecznie sprawdzą się na drewnianych elementach na zewnątrz - mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. - Aby jednak impregnacja była skuteczna, należy wprowadzić odpowiednią ilość preparatu na 1m2 - stosujmy się zawsze w tym przypadku do zaleceń producenta.

2. Etap - Dekoracja

Jeśli już zabezpieczyliśmy deski impregnatem technicznym, możemy przystąpić do ich dekoracji lakierem, lakierobejcą, lazurą, emalią lub olejem. Wybór właściwego produktu jest kluczowy, jeśli chcemy utrzymać zdrowy wygląd drewna przez wiele lat. - Produktów ochronno-dekoracyjnych do stosowania na zewnątrz jest bardzo wiele, ale ważne jest aby dobrać odpowiedni rodzaj produktu do powierzchni, jaką chcemy pomalować - zwraca uwagę Andrzej Wójcik. - W przypadku dużych elementów bardzo istotna będzie na przykład elastyczność preparatu a w przypadku powierzchni poziomych odporność na ścieranie i łatwość odnawiania powłoki.

Zalecamy ostrożność w stosowaniu na zewnątrz lakierów i lakierobejc bezbarwnych. W wersjach kolorystycznych to pigmenty zapewniają ochronę drewna przed szkodliwym działaniem promieni UV. Opcja ta w wersji bezbarwnej nie jest zapewniana przez wszystkich producentów, dlatego upewnijmy się jaki zakres ochrony zadeklarowany jest na opakowaniu.

Chroń drewniane elementy na zewnątrz domu!

Oceń artykuł
3,60 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Altax

Polecamy Ci również

Zobacz także