Jak płacić mniej za ogrzewanie domu?

2
Jak płacić mniej za ogrzewanie domu?

Płacisz majątek za ogrzewanie? Sprawdź, co powinieneś zrobić, aby nie zrujnować domowego budżetu!

Grzejnik Boston marki EnixZgodnie z szacunkami firmy Home Broker, przestrzeganie zasad ograniczających zużycie i straty ciepła w skrajnych przypadkach może obniżyć rachunki za ogrzewanie 50-metrowego mieszkania w wielkiej płycie nawet o 860 zł, a w 150-metrowym domu jednorodzinnym ogrzewanym węglem nawet o 1.500 zł.

Jak to osiągnąć? Po pierwsze zapamiętaj, że nie ma sensu ogrzewanie całej nieruchomości do jednej temperatury. Tradycyjnie uznaje się, że w łazience powietrze powinno być ogrzane do 22 stopni. W pokoju dziennym powinno panować 20 stopni, a w sypialni około 17. Różne szacunki pokazują, że obniżenie o jeden stopień temperatury w mieszkaniu o powierzchni 50 m kw. i trzykrotnie większego domu pozwala rocznie na oszczędność na ogrzewaniu odpowiednio 120 i 210 zł. Wystarczy po prostu w tych pokojach, z których rzadziej korzystamy, przykręcić termostat na grzejniku.

Spore oszczędności może przynieść obniżanie temperatury w domu na czas, gdy domownicy są w pracy czy w szkole. Portal tanie-ogrzewanie.pl szacuje na przykład, że przykręcenie ogrzewania o trzy stopnie Celsjusza od godziny 9 do 15 i od 23 do 6 pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na energię o 10 proc.

W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu może zgodnie z szacunkami portalu tanie-ogrzewanie.pl wynieść odpowiednio 220 i 380 zł.

W praktyce jednak osiągnięcie takich oszczędności może być bardzo trudne. Przede wszystkim problemem jest skokowy wzrost temperatury, jaki następuje w momencie, gdy domownicy wracają do domu. Jeśli na przykład różnica wynosi 4 stopnie Celsjusza i dom jest ogrzewany gazem, piec musi wykonać ogromną pracę, aby w krótkim czasie dostosować temperaturę do wyższych wymagań domowników. A to sprawia, że zużyta w tym czasie energia może "skonsumować" oszczędności, jakie udało się wygospodarować wcześniej, ograniczając dogrzewanie pustego domu. Duże znaczenie będzie tu miała technologia budowy. Ocieplenie budynku pozwala na ograniczenie nawet o 20 proc. całkowitego zapotrzebowania obiektu na ciepło.

Pamiętajmy też, że nie należy zasłaniać grzejników meblami. Powinny oddawać ciepło do pomieszczenia bez przeszkód. Meble ustawiaj więc w odległości przynajmniej metra od kaloryfera. Spółdzielnia mieszkaniowa Hutnik z Sosnowca szacuje, że zabudowane grzejniki mogą odpowiadać za zwiększenie o 20 proc. strat ciepła.

W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu może wtedy wynieść odpowiednio 440 i 760 zł.

Oceń artykuł
4,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marzena M. Maciejczyk (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także