Jak podkreślić szlachetny charakter drewna zarówno...

Jak podkreślić szlachetny charakter drewna zarówno...

Używając drewna jako materiału budowlanego, wykończeniowego czy dekoracyjnego, chcemy nie tylko skorzystać z jego naturalnych właściwości, ale również cieszyć się estetyką, którą zapewnia. W tym celu konieczna jest prawidłowa ochrona gwarantująca trwałość surowca i umiejętnie podkreślająca jego wygląd.

Wyjątkową atmosferę tworzą ciemne gatunki drewnaRóżnorodność dostępnych gatunków drewna powoduje, że jest ono szeroko stosowanym materiałem używanym na każdym etapie powstawania budynków i wykańczania wnętrz. Równocześnie jest ono wykorzystywane do konstruowania mebli, stolarki drzwi i okien oraz elementów małej architektury ogrodowej. Coraz większym powodzeniem, oprócz tradycyjnych rodzajów drewna, cieszą się także gatunki egzotyczne. Mając zatem do wyboru ich szeroką gamę, należy pamiętać, że charakterystyka każdego z nich jest inna.

Czytaj także: Odnawianie domków i altanek ogrodowych - aby drewno zawsze było piękne!

Dużą rolę oprócz naturalnych właściwości drewna, odgrywają także jego barwy i usłojenie. To dzięki temu przedmioty i wnętrza nabierają niepowtarzalnego uroku. Chcąc podkreślić szlachetny charakter drewna, należy użyć produktu, który wydobędzie głębię koloru, a jednocześnie zapewni mu należytą ochronę. Jeśli ma być zastosowany do drewna używanego na zewnątrz, to dodatkowo powinien zabezpieczać przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi (np. Lakier Extra Połysk i Półmat marki Drewnochron).

Blask jasnego drewna

Drewno o jasnych odcieniach stwarza ciekawe wrażenie estetyczne, które dodatkowo optycznie powiększa przedmioty i powierzchnie. Wykonane z niego meble rozjaśnią niedoświetlone i ponure wnętrze, a drewniane meble ogrodowe będą zdecydowanym akcentem pośród otaczającej je zieleni. Jasne gatunki drewna mają przeważnie wyraźnie widoczne usłojenie, co nadaje im niepowtarzalnego uroku. Właściwa dla nich ochrona musi zagwarantować, że drewno z czasem nie ściemnieje. Dodatkowym atutem, zapewnionym przez wysokojakościowy produkt, będzie także podkreślenie jego wyglądu.

Czytaj także: Wydobądź naturalne piękno drewna

Jasne drewno rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrzaŚrodek przeznaczony do ochrony jasnych gatunków drewna powinien być odporny nie tylko na działanie wody, ale również promieni słonecznych (np. Lakier Extra Połysk i Półmat marki Drewnochron). Zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, że drewno mimo zaimpregnowania i pokrycia go warstwą lakieru, nieustannie delikatnie rozszerza się i kurczy. Zastosowanie produktu, który tworzy elastyczną powłokę sprawi, że nie będzie się ona łuszczyła, ani pękała, a tym samym drewno będzie trwale zabezpieczone.

Klimat ciemnego drewna

Ciemne gatunki drewna tworzą wyjątkowy, stonowany klimat i budują specyficzną atmosferę. Jego kolorystyka potrafi podkreślić styl wnętrz, a wykonane z niego elementy drewniane zastosowane na zewnątrz cechują się wysoką estetyką. Może być ono też wykorzystane do tworzenia wyraźnych kontrastów. W takim zestawieniu ważne jest, aby zachować odpowiedni balans ciemnych i jasnych barw przez użycie właściwych proporcji. Osiągnięte efekty wyznaczą kluczowe miejsca w naszym otoczeniu bądź na zewnątrz budowli.

Czytaj także: Ochrona i zdobienie drewna w jednym

Ciemna kolorystyka jest charakterystyczna dla egzotycznych gatunków drewna. Choć są one bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne, to mimo wszystko zmiany temperatur powodują, że mogą się one odkształcać. Tak samo jak w przypadku innych rodzajów, potrzebują zatem solidnej ochrony, którą zapewni elastyczna powłoka lakieru. Odpowiednio dobrany produkt spowoduje, że głęboka barwa drewna będzie chroniona przed promieniowaniem UV i nie straci swojego silnego wyrazu.

Oceń artykuł
3,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Drewnochron

Polecamy Ci również

Zobacz także