Jak pomalować mieszkanie?

Malowanie ścian i sufitów jest czynnością, którą każdy może wykonać samodzielnie. Niektórym praca ta daje nawet wiele satysfakcji i radości. Aby jednak efekty były w pełni zadowalające – należy poznać kilka podstawowych zasad malarskich.

Do malowania potrzebne są proste narzędzia. Trzeba przyznać, że aktualnie mają one taką formę, która znacznie ułatwia pracę. Wałki i pędzle wyposaża się w specjalne teleskopowe trzonki, które umożliwiają nanoszenie farby bez konieczności wchodzenia na drabinę. Narzędzia malarskie sprzedaje się też przeważnie w dobrze przemyślanych zestawach systemowych, co sprawia, że nie ma konieczności kupowania wszytkach niezbędnych przyborów oddzielnie.

Malowanie zaczynamy od usunięcia z wnętrza wszystkich mebli i sprzętów. Kiedy jest to niemożliwe przedmioty stawiamy na środku pomieszczenia
i przykrywamy je szczelnie folią malarską. Jeśli podłoże pod farbę jest solidne, nie odstają od niego stare warstwy malarskie – wystarczy przed malowaniem właściwym pokryć ściany i sufit środkiem gruntującym. Kiedy jednak w ścianach są ubytki lub odpada z nich stara farba – malowanie właściwe powinno poczekać. W pierwszej kolejności należy usunąć wcześniej naniesione powłoki, zaszpachlować dziury, na całość nanieść farbę podkładową i dopiero przystąpić do malowania. Przed jego rozpoczęciem pamiętajmy o zabezpieczeniu przed zachlapaniem farbą okien oraz drzwi.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: nfenterprises.co.in

Polecamy Ci również

Zobacz także