Jak pomalować pokój dla dziecka?

Wybór koloru w pokojach starszych pociech jest najczęściej konsultowany z nimi samymi. Jednak przez pierwszą aranżację rodzice przechodzą najczęściej samodzielnie.
O pomalowanie i urządzenie pokoju dla nowego członka rodziny dobrze jest bowiem zadbać jeszcze przed jego narodzinami.

Podczas remontu dochodzi bardzo często do fatalnego błędu w wyborze koloru, ponieważ utarło się niewłaściwie, iż pokój dla dziewczynki powinien być wykończony na różowo, zaś dla chłopca – na niebiesko. Tymczasem, kiedy dziecka nie ma jeszcze na świecie – nie znamy też jego upodobań. Mało tego – nie poznamy ich jeszcze przez kolejny rok, a być może nawet dwa, pierwsze lata życia pociechy. Dlatego też nie zmuszajmy dziecka do przebywania we wnętrzu wykończonym
w intensywnych i nasyconych barwach. Wybierajmy raczej kolory stonowane i spokojne. Odpowiednimi na ściany do pokojów małych dzieci są: kolor ecru, brzoskwiniowy, lawendowy, łososiowy, itp. Przebywanie w takich barwach nie będzie rozdrażniało malucha, dzięki czemu jego sen będzie spokojny i komfortowy.

Poprzez zachowanie umiaru w doborze barw nie należy jednak rozumieć, że ściany pokoju dziecka mają być nudne i monotonne. Przeciwnie – wskazane jest ożywienie ich dekoracjami w postaci obrazków, naklejek ściennych lub fototapety z dziecięcym motywem.

Skupiając się nad wyborem koloru farby, koniecznie pamiętajmy również o jej jakości
i przeznaczeniu. Do pokoju dziecka warto wybierać farby wodorozcieńczalne, z których nie uwalniają się substancje mogące szkodzić zdrowiu najmłodszych.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: freshome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także