Jak rozświetlić kuchnię?

Jak rozświetlić kuchnię?

Kuchnia to miejsce, gdzie najczęściej spędzamy czas, dlatego wybierając do niej oświetlenie, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na barwę, jak i na sposób rozmieszczenia punktów świetlnych.

oświetlenie blatu kuchennegoPamiętajmy, że odpowiednio dobrane światło spełnia kilka funkcji - poprawia atmosferę i warunki pracy we wnętrzu, może także podkreślić jego elementy dekoracyjne. Komfort zapewni zastosowanie wielu źródeł światła, z których będziemy korzystać, w zależności od zapotrzebowania.

Niezwykle sprytnym i ekonomicznym rozwiązaniem może być w tej sytuacji osobne oświetlenie poszczególnych stref roboczych. W kuchni mamy trzy główne strefy: blat, kuchenka i zlewozmywak. Wymagają one właściwego oświetlenia, bo to przy nich spędzamy najwięcej czasu.

żółta kuchniaDoskonałym źródłem światła tuż nad kuchenką mogą być lampki znajdujące się w okapie. Zlewozmywak można oświetlić za pomocą specjalnej baterii wyposażonej w diodowy pierścień świetlny. Natomiast źródłem światła w okolicy blatu kuchennego mogą być lampki meblowe lub podszafkowe montowane w oprawach wiszących półek. Ciekawym rozwiązaniem będzie też świecąca półka meblowa wyposażona w diody elektroluminescencyjne.

Centralne oświetlenie nie musi być bardzo jasne. Najważniejsze, by dawało równomierną emisję światła w całym pomieszczeniu. Lampy dobrze jest ustawić tak, by odbijające się od sufitu światło padało na sprzęty, nie powodując przy tym powstawania cieni. Taki efekt możemy uzyskać dzięki zastosowaniu tradycyjnych lamp sufitowych z oprawami rozpraszającymi światło. Najlepiej wybrać takie, które emitują światło o barwie zbliżonej do naturalnego i zamontować je na linkach, szynach lub w podwieszonym suficie.

Oceń artykuł
3,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Sylwia Bukowska (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także