Jak samemu odnowić meble, płoty, drzwi?

0
Jak samemu odnowić meble, płoty, drzwi?

Drewno to materiał o wyjątkowych właściwościach - jest naturalne, ciepłe i piękne, a przy tym wyjątkowo trwałe. Niestety, starzejący się materiał traci na urodzie i wymaga solidnej renowacji. Odnawianie elementów drewnianych mebli, altany, płotu, ogrodzenia czy drewnianej elewacji, to również okazja do zmiany ich wyglądu.

Z wiekiem drewno traci swoją barwę i ciemnieje. Możemy wówczas zdecydować się na jego rozjaśnienie lub całkowitą zmianę kolorystyki. Drewnochron proponuje 10 gotowych odcieni bejcy kryjącej: biały brzozowy, zielony klonowy, brązowy kasztan, szary świerkowy, żółty lipowy, orzech laskowy, mahoń tradycyjny, czarny hebanowy, beżowy grab oraz miętowy platan. Ponadto, mieszając kolory możemy stworzyć własną, unikalną kompozycję. Szeroka gama dostępnych barw gwarantuje zarówno odświeżenie surowca, jak i nadanie drewnianym elementom całkowicie nowego wyglądu.

drewno to ozdoba naszych mieszkań i domów

W przypadku elementów eksploatowanych na zewnątrz takich jak ogrodzenia, altanki, okiennice i drewniane elewacje niezwykle istotna jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. deszczem i zmianami temperatury. Barwniki zawarte w preparacie stanowią barierę dla szkodliwego promieniowania UV. Powłoka, którą tworzy bejca kryjąca jest odporna na wgniecenia i uderzenia, co stanowi zabezpieczenie powierzchni drewnianych. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku mebli, bram i drzwi, które są przede wszystkim narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ich naturalne zużycie wpływa również na sam wygląd drewna, z którego są wykonane. Jednak wykorzystując silnie kryjącą bejcę, dajemy im nowy wygląd, który całkowicie maskuje niedoskonałości.

Jeśli mamy zamiar przeprowadzać samodzielną renowację, istotna jest dla nas łatwość aplikacji. Pracę należy zacząć od przygotowania powierzchni drewna - usunąć z niej nierówności (najlepiej za pomocą papieru ściernego), odtłuścić ją i wysuszyć. Elementy używane na zewnątrz malujemy zabezpieczającym bezbarwnym impregnatem oraz farbą podkładową. Przedmioty eksploatowane wewnątrz domu wystarczy zagruntować, np. pokostem marki Drewnochron. Powierzchnie wcześniej malowane matujemy i usuwamy z nich wszystkie spękane oraz łuszczące się fragmenty powłoki.

Przed użyciem dokładnie mieszamy bejcę, aby uzyskać jednolity kolor i połysk. Optymalna temperatura powietrza i podłoża gwarantująca prawidłowe warunki schnięcia wynosi między plus 10 a plus 25 st.C. Nanosimy maksymalnie dwie warstwy za pomocą wałka, pędzla lub natrysku, zachowując 14-godzinny odstęp czasowy pomiędzy kolejnym malowaniem. Zarówno w trakcie pracy, jak i po zakończeniu powinniśmy często wietrzyć pomieszczenia (jeśli odbywa się ono wewnątrz). Tak pomalowane powierzchnie zyskają nowy wygląd oraz odpowiednią ochronę i będą mogły z powodzeniem służyć przez kolejne lata.

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Elżbieta Podolska (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także