Jak skutecznie i sprawnie posprzątać po Andrzejkach

0
Sprzątanie
Sprzątanie to mniej przyjemny aspekt przyjęcia, ale nie musi być ono bardzo uciążliwe.

Andrzejki nieodłącznie kojarzą się z imprezą i wróżbami. To miła tradycja i okazja do spotkania, ale nie ma róży bez kolców. Potem będzie trzeba posprzątać.

Sprzątamy… przed imprezą

Porządki przed przyjściem gości to niby oczywistość, ale mamy tendencję do jej lekceważenia. Nie zawsze starcza nam na to czasu, a potem przecież potem i tak będzie trzeba zaczynać od początku. Jednak milej spędzimy czas w posprzątanym mieszkaniu, a późniejsze porządki również będą łatwiejsze.

Pamiętaj o świeżym powietrzu

Sprzątanie po imprezie (nie tylko andrzejkowej) dobrze zacząć od dokładnego wietrzenia. Dawka świeżego powietrza przyda się szczególnie, jeśli paliliśmy papierosy, ale dobrze to zrobić w każdej sytuacji – i mieszkaniu i nam przyda się świeży powiew. Pamiętajmy, żeby w sezonie grzewczym mieszkania wietrzyć krótko, ale intensywnie. W ten sposób nie wychłodzimy ich trwale.

Podpowiadamy: Jak się pozbyć zapachu papierosów z mieszkania

Sprzątanie od podstaw

Kiedy już wywietrzymy, wyrzucimy śmieci, uporamy ze zmywaniem, zetrzemy blaty, czas na zajęcie się podłogami. To powierzchnie, na których przyjęcia odciskają się szczególnie. Do mycia podłóg warto wykorzystać mop obrotowy, najlepiej z ulepszoną nakładką z mikrofibry. Nakładka o trójkątnym kształcie pozwoli bez zbędnego wysiłku dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Do usuwania mocnych zabrudzeń przyda się mop paskowy z szerszymi pasami, które zwiększają jego powierzchnię czyszczącą oraz chłonność.

Wróżenie z wosku… i dywanu

Doprowadzenie do porządku gładkiej połogi wymaga nieco wysiłku, ale jest stosunkowo proste. Nieco więcej problemów możemy mieć z dywanem, szczególnie jeśli w ferworze wróżb i prób odczytania przyszłości polaliśmy go woskiem. Do pozbycia się wosku z dywanu przyda się żelazko i gazeta. Gazetę kładziemy na wosku i mocno przyciskamy gorącym żelazkiem, uważając by nie trzymać go w jednym miejscu, ponieważ istnieje ryzyku przypalenia gazety bądź dywanu.
Jeśli Andrzejki uczciliśmy też odświętnym wystrojem z brokatem, to warto wiedzieć, że brokat z dywanu usuniemy wygodnie za pomocą kawałka plasteliny, szerokiej taśmy klejącej, albo rolki do ubrań.

Czyszczenie podłogi i dywanu pełną parą

Do gruntownego czyszczenia podłóg oraz dywanów możemy także użyć mopa parowego.
 Mop parowy najczęściej wyposażony jest również w nakładkę przeznaczoną do czyszczenia dywanów. Czyszczenie parą zdezynfekuje powierzchnię dywanu i spowoduje, że łatwiej będzie go odkurzyć. To urządzenie wykorzystuje siłę pary i usuwa aż 99,9% bakterii bez konieczności stosowania środków chemicznych – mówi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.

Dowiedz się więcej o: Zaletach i zastosowaniu mopów parowych

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Vileda

Polecamy Ci również

Zobacz także