Jak skutecznie walczyć z grzybem w mieszkaniu?

Jak skutecznie walczyć z grzybem w mieszkaniu?

Większość remontów robimy z poczucia estetyki. Najpilniejsze prace to jednak usunięcie zaniedbań, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Jeśli pleśń zaatakowała powierzchniowo ścianę czy sufit, należy pozbyć się jej, czyszcząc dokładnie to miejsce szorstką szczotką.Do tych ostatnich z całą pewnością należy grzyb wykwitający na ścianie bądź suficie. Jak sie go pozbyć?

Grzyby najczęściej powstają w wyniku zaniedbań budowlanych, w miejscach tak zwanych "mostków termicznych", które mają gorszą izolację cieplną niż elementy z nimi sąsiadujące. Na takich wychłodzonych powierzchniach następuje kondensacja pary, która daje pleśni i grzybom idealne warunki do rozwoju. Warto też zwrócić uwagę na dobór okien. Jeśli zafundujemy sobie najtańsze "plastiki" bez możliwości rozszczelnienia umożliwiającej poprawną wentylację, możemy być niemal pewni, że wilgoć będąca bezpośrednią przyczyną rozwoju drobnoustrojów prędzej czy później się pojawi.

Najlepiej więc działać prewencyjnie i już na etapie projektowania domu pomyśleć o prawidłowej izolacji termicznej, czy odpowiedniej jakości oknach. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Jeśli jednak dopuściliśmy już do powstania wykwitów pleśniowych, warto zabrać się do sprawy w sposób przemyślany, by zlikwidować niebezpieczny problem i zminimalizować ryzyko jego powrotu.

Jeśli pleśń zaatakowała powierzchniowo ścianę czy sufit, należy pozbyć się jej, czyszcząc dokładnie to miejsce szorstką szczotką. Znacznie bardziej problematyczna jest sytuacja, w której grzyb zdążył zakorzenić się głębiej. Nie unikniemy wówczas skuwania tynku i odkażania podłoża. Należy to zrobić w promieniu mniej więcej jednego metra od zagrzybiałego miejsca. Po bardzo dokładnym oczyszczeniu powierzchni należy ją spłukać czystą wodą i starannie osuszyć.

Żeby mieć pewność, że grzyb nie zawita do nas ponownie, powierzchnię należy pokryć specjalistycznym preparatem. Jest on szkodliwy nie tylko dla grzybów, ale również dla ludzi. Koniecznie należy zatem pamiętać o właściwej odzieży roboczej (łącznie z zabezpieczeniem rąk i oczu). Preparat nanosi się równomiernie pędzlem, wałkiem malarskim lub metodą natryskową. W miejscach, w których grzyb zadomowił się szczególnie mocno, należy nanieść preparat dwa lub trzy razy.

Oceń artykuł
3,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Kaczyńska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także