Jak spać, żeby się wyspać? Podpowiadamy, jaki materac...

Jak spać, żeby się wyspać? Podpowiadamy, jaki materac...

Masz problemy z zaśnięciem? A może rano ciężko Ci się obudzić? Jak często wstajesz zmęczony i niewyspany? Dowiedz się, jak zapewnić sobie wspaniały sen.

Jak spać, żeby się wyspać?Zaśnij szybciej

Problemy z zasypianiem doskwierają coraz większej części naszej populacji. Mogą na to mieć wpływ różne czynniki: stresująca praca, niewłaściwa dieta, niedbałość o otoczenie, w którym oddajemy się sennemu odpoczynkowi. Jeżeli ten problem nie jest Ci obcy, pamiętaj, że możesz to zmienić!

Im szybciej zaśniesz, tym bardziej efektywny będzie czas, który spędzisz w łóżku. Kiedy zasypiasz, twój organizm spowalnia metabolizm i obniża temperaturę ciała. Twoje ciało jest spowolnione, kiedy przygotowuje się do snu. Ważne jest, aby łóżko pozwalało szybko zasnąć. W łóżku Hästens, wykonanym jedynie z naturalnych materiałów, unikalny system wentylacji zapewnia, że powietrze wciąż przepływa wokół ciała, co pozwala obniżyć temperaturę, a także pomóc zasnąć szybciej.

Prawdopodobnie słyszałeś tę radę: jeśli nie możesz zasnąć, wstań z łóżka i zrób coś innego. Ma to zastosowanie, jeśli kładziesz się do łóżka, ale wcale nie jesteś zmęczony. Jednak w wielu przypadkach po prostu nie możesz zasnąć, ponieważ większość łóżek nagrzewa się od temperatury ciała, co znacznie utrudnia zaśnięcie. Wskazówka aby opuścić łóżko ma więc na celu nic innego, jak sprawienie aby łóżko znów mogło się ochłodzić! Ponieważ do produkcji łóżek Hästens używa się tylko naturalnych materiałów, które "oddychają", materace nie nagrzewają się i nie utrudniają zaśnięcia.

Pozostań dłużej w fazie głębokiego snu

Normalny sen składa się z pięciu faz snu (faza 1-4 i REM). Kiedy funkcjonujesz w ciągu dnia twój mózg wykazuje inny rodzaj aktywności elektrycznej niż w czasie snu. Czynność mózgu za dnia pozostaje na pewnym stałym poziomie, podczas gdy w nocy, kiedy śpisz, aktywność mózgu spada w miarę zapadania w coraz głębszy sen. Najgłębszy sen (faza NREM) zazwyczaj dominuje w czasie jednej trzeciej nocy (według wskazań EEG czynność mózgu osiąga wtedy 2-4 Hz).

Kiedy w twoim śnie pojawiają się marzenia senne (co następuje w fazie REM) aktywność mózgu wzrasta. Ponadto, w fazie REM, aktywność niektórych mięśni pozostaje na niskim poziomie (używasz mięśni podczas snu!) i możliwe są także w tej fazie rytmiczne ruchy gałek ocznych. REM powtarza się w odstępach 90-120 minut i jest dominujący w drugiej części nocy. W fazie REM zapis aktywności mózgu (EEG) pokazuje wzór, który jest bardzo zbliżony do zapisu wskazującego stan czuwania. Co ciekawe, mimo tego jednak trudno jest obudzić kogoś, kto śni - potrzeba około 80-90 dB aby wybudzić osobę z fazy REM.

Normalny nocny sen zaczyna się łagodnym zasypianiem (faza 1), które stopniowo staje się coraz głębsze i tu następuje krótki okres snu REM. W nocy podczas snu przechodzisz około sześciu takich cykli, które składają się ze wszystkich pięciu etapów snu. Każdy cykl trwa około 90-120 minut. W nocy doświadczasz krótkich okresów przytomności, związanych właśnie ze zmianą faz snu.

Tak więc, aby uzyskać najlepszą jakość twojego snu ważne jest, aby zminimalizować zakłócenia, które mogą wpływać na cykl snu. Kręcenie i wiercenie się w łóżku nie daje Ci pełnej długości cyklu głębokiego snu. Poruszanie się w łóżku jest oczywiście nieuniknione, ale ruchów powinno być możliwie jak najmniej.

Czytaj także: Precyzja, pasja, zaangażowanie. I odrobina magii - tak powstają najlepsze łóżka na świecie!

Jeśli śpisz w łóżku zbyt twardym, które powoduje nacisk na twoje ciało, będziesz czuł potrzebę poruszania się częściej niż powinieneś. Tak samo, jeśli masz zbyt miękkie łóżko. Przede wszystkim trzeba więc znaleźć łóżko, które dopasuje się do twojego ciała od stóp do głów i pozwoli krwi swobodnie krążyć w twoim ciele. Wszystkie łóżka Hästens dostępne są w różnych twardościach: miękkie, średnie, twarde, ekstra twarde. Wybór właściwego łóżka to podstawa.

Wyglądaj i czuj się lepiej

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak zbawienny wpływ na samopoczucie i wygląd ma sen. Odpowiednia jakość snu pozwala także zachować zdrowie i dłużej cieszyć się młodością. Wydaje się nieprawdopodobne? Naukowcy przekonują, że warto uwierzyć w zbawienną wartość snu i dbać o jego jakość jak o największy skarb, który pomoże nam podnieść jakość naszego życia a w konsekwencji pozwoli także czerpać z niego większą satysfakcję.

Według naukowców z Karolinska Institutet, osoby, które są pozbawione snu przez dłuższy czas wydają się wyglądać mniej atrakcyjnie niż te, które są wypoczęte. Ich wnioski oparte są na badaniach przeprowadzonych na grupie wolontariuszy, którzy zostali sfotografowani dwa razy: raz po dobrze przespanej nocy i ponownie - po nocy z małą ilością snu. Następnie grupa obserwatorów oceniała fotografie twarzy uczestników badania. Wszyscy zgodzili się, że zdjęcia wypoczętych twarzy po przespanej nocy są bardziej atrakcyjne.

W ostatnich latach znacznie wzmożono liczbę badań w zakresie snu i jego wpływu na zdrowie. Wyniki większości z nich potwierdzają, że istnieje związek pomiędzy regularnym niewysypianiem się i chorobami przewlekłymi, takimi jak rak, choroby serca, cukrzyca i otyłość.

Ilość snu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb, ale przedział pomiędzy 7 a 9 godzin jest uważany za optymalny. Jak dowodzą badania fizjologiczne przeprowadzone w Harvard Medical School (przeprowadzone na grupie 82000 dorosłych), kiedy człowiek śpi mniej niż sześć godzin na dobę, ciało znajduje się w stanie podwyższonej gotowości. Wzrasta poziom hormonów stresu, ciśnienie krwi wzrasta oraz zwiększa się ryzyko stanów zapalnych w naszym organizmie.

Wiele badań potwierdza także, że zdrowy sen wpływa na zdolność koncentracji (gorsze oceny uczniów, którzy źle śpią) i wyniki w zawodach sportowych (sportowcy śpiący minimum 10 godzin na dobę osiągali lepsze wyniki). Bez względu na to, czy pracujesz za biurkiem, czy prowadzisz aktywny tryb życia - zdrowy sen pozwoli ci osiągnąć lepsze rezultaty w tym co robisz.

Wnioski naukowców z różnych dziedzin wydają się zgodne - istnieje silny związek między czasem poświęconym na sen i długim, zdrowym życiem. Dziś więc zrób sobie przysługę i postaraj się podarować sobie dodatkową godzinę snu. I przyzwyczaj się do tego. Będziesz dziękował sobie za to przez resztę swojego życia.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Hästens, PR Kwadrat

Polecamy Ci również

Zobacz także