Jak urządzić funkcjonalną łazienkę?

Jak urządzić funkcjonalną łazienkę?

Warto też poszukać produktów i sprzętów, które pozwolą nam osiągnąć oczekiwany efekt.

meble do małej łazienkiPlanowanie łazienki warto rozpocząć od ergonomicznego rozmieszczenia ceramiki sanitarnej. Musimy wziąć pod uwagę zarówno swobodę poruszania się po łazience, jak też wygodę wykonywania higienicznych zabiegów. Umywalka, wanna, natrysk czy bidet nie mogą być zbyt blisko siebie. Jeśli brak miejsca nie pozwala na ich optymalne rozmieszczenie, warto rozważyć wybór mniejszych modeli. Wyjściem z sytuacji mogą być też sprzęty o innych kształtach, pozwalające na zmianę ustawienia. Dotyczy to również mebli łazienkowych - warto więc poszukać takich propozycji, jak Esprit home bath concept, gdzie mamy wiele możliwości ustawień ceramiki i mebli.

Funkcjonalne powierzchnie

Kolejny krok to wybór wykończenia ścian i podłóg. Ma on decydujący wpływ na wygląd łazienki i jej stylistykę oraz na łatwość utrzymania czystości. Zgodnie z aktualnymi trendami mogą to być nie tylko klasyczne okładziny ceramiczne lub kamienne. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzi się beton oraz żywice syntetyczne. Architekci sięgają też po szkło oraz drewno.

szafki wiszącePanujące obecnie tendencje skłaniają do ograniczania w łazience liczby przechowywanych na widoku przedmiotów. Trzeba jednak pamiętać, że łazienka, w której brakuje miejsca na środki czystości, kosmetyki, zapas ręczników czy artykułów higienicznych, nie jest komfortowa. Dlatego nawet w najmniejszej łazience warto zaplanować kilka półek lub szafkę. Można wykorzystać w tym celu przestrzeń bezpośrednio pod umywalką lub pod blatem, na którym jest ustawiona. Wiele pomysłowych rozwiązań do przechowywania znajdziemy również w kolekcji Esprit home bath concept.

Gdy brakuje miejsca

Czasem nasze łazienki są tak małe, że umieszczenie w nich wanny jest niemożliwe lub zajmuje ona większość powierzchni, którą mamy do dyspozycji. Rozwiązaniem jest wtedy montaż natrysku. Odpowiedni model, np. KLUDI DUAL SHOWER SYSTEM, zapewni nam równie relaksujące wrażenia, dzięki deszczownicy oraz regulacji siły strumienia wody.

W niewielkiej łazience warto stosować duże lustra i szklane ścianki działowe. Odpowiednio umieszczone lustra powiększą optycznie pomieszczenie i dadzą iluzję większej przestrzeni, ponadto mogą poprawić doświetlenie wnętrza. Z kolei szklane ścianki działowe skutecznie oddzielą chociażby strefę natrysku, a jednocześnie nie podzielą wizualnie łazienki.

aranżacja małej łazienkiUkryte w ścianie

Gdy zależy nam na estetycznym wyglądzie łazienki, na ograniczeniu do minimum ilości widocznych instalacyjnych elementów, warto zdecydować się na rozwiązania podtynkowe. Tego rodzaju baterie, zarówno umywalkowe, jak i wannowe czy natryskowe, znajdziemy w ofercie firmy KLUDI niemal we wszystkich seriach armatury. W przypadku baterii wannowych i natryskowych nieodzownym uzupełnieniem będzie uniwersalny moduł podtynkowy KLUDI FLEXX.BOXX. Pozwala on na prosty montaż i komfortowe korzystanie z rozwiązań podtynkowych KLUDI.

Kolejną bardzo istotną, a często zaniedbywaną kwestią jest odpowiednie oświetlenie w łazience. Warto uwzględnić trzy rodzaje oświetlenia: główne (górne), pomocnicze (np. montowane przy lustrze) oraz nastrojowe (tę rolę mogą spełniać diody LED). Ciekawym, aczkolwiek dość rzadko jeszcze spotykanym rozwiązaniem są podświetlane łazienkowe sprzęty.

Podręczni pomocnicy

Funkcjonalność łazienki mogą poprawić odpowiednio rozmieszczone akcesoria, np. z kolekcji KLUDI A-XES. Wieszaki, dozowniki do kosmetyków, mydelniczki i kubki pozwolą nam utrzymać w łazience porządek - po prostu wystarczy wszystko odkładać na swoje miejsce.

Oceń artykuł
3,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Materiały prasowe

Polecamy Ci również

Zobacz także