Jak urządzić kuchnię i łazienkę, by woda nie zniszczyła...

0
Jak urządzić kuchnię i łazienkę, by woda nie zniszczyła...

Urządzanie mieszkania nie jest wyłącznie zabiegiem o charakterze dekoracyjnym. Każde pomieszczenie ma bowiem swoją specyfikę, która wymaga zastosowania określonych rozwiązań aranżacyjnych. W przypadku kuchni czy łazienki czynnikiem decydującym jest nieustanna obecność wody.

Camaleo - stiuk weneckiRóżne drogi, jeden cel

Trudno wyobrazić sobie mycie, pranie, gotowanie czy zmywanie bez wody. Wykonując codzienne czynności trzeba jednak mieć na uwadze, że obok jej walorów praktycznych, mogą ujawnić się także pewne szkodliwe właściwości. Szczególnie narażone na negatywne efekty zalania są ściany, drewniane powierzchnie mebli i podłóg oraz wszelki sprzęt elektryczny. Dlatego kompletując wyposażenie, stosuje się wodoodporne materiały lub odpowiednie środki ochronne. Najpopularniejszym sposobem na zabezpieczenie pomieszczenia przed szkodliwym działaniem wody, jest pokrycie go ceramicznymi płytkami. Różnorodność dostępnych wzorów i kolorów pozwala dostosować kafelki do aranżacji wszelkiego typu. Skutecznie pokrywają więc ściany, podłogi, a czasem nawet blaty.

Czytaj także: Wybieramy płytki ceramiczne. Czym się kierować?

Alternatywę dla nich stanowią powierzchnie szklane w postaci luksferów, płytek lub całych tafli, montowanych w wybranych miejscach. Często też decydujemy się wprowadzać struktury dekoracyjne, charakterystyczne dla pomieszczeń innych niż łazienka czy kuchnia. Muszą jednak spełniać określone wymogi.

Bezpiecznie i estetycznie

Różnorodne rozwiązania zdobnicze stosuje się powszechnie również w miejscach, gdzie pokrycie przynajmniej części ściany w dalszym ciągu stanowią kafelki. Pozostawia się je na ogół w dolnych partiach, które są narażone na bezpośrednie oddziaływanie wody. - Coraz większą część przestrzeni aranżuje się w oparciu o farby lub tynki o zwiększonej trwałości - zauważa Bartosz Gołaszewski z firmy Cameleo, producenta ściennych struktur dekoracyjnych. - Zaimpregnowane dodatkowo warstwą bezbarwnego lakieru, stają się znacznie bardziej wytrzymałe na różnego rodzaju zachlapania i zacieki.

Czytaj także: Farba alternatywą dla kafli w łazience - co położyć na ściany w pokoju kąpielowym?

Camaleo - stiuk weneckiNie zapewni to oczywiście trwałości uzyskiwanej dzięki kafelkom, więc należy unikać bezpośredniego kontaktu aranżacji z wodą, zwłaszcza połączoną z detergentami myjącymi, jak również z gorącym tłuszczem. Użyte w odpowiednim miejscu mogą jednak stanowić bardzo atrakcyjny wizualnie, a jednocześnie trwały element wystroju. Za pomocą wybranych farb i tynków można stworzyć dowolny styl aranżacyjny, który urozmaici typowo roboczy charakter pomieszczenia. Istnieją też dodatkowe pokrycia w postaci past akrylowych, które nadając podstawowej dekoracji ściennej walory zdobnicze, wpływają jednocześnie na wzmocnienie jej odporności.

Kompleksowa ochrona

Trwałe i estetyczne struktury dekoracyjne na powierzchni ściany, sufitu i podłogi trzeba jeszcze zaopatrzyć w odpowiednie umeblowanie oraz sprzęty, które komponując się odpowiednio ze stworzoną aranżacją, będą jednocześnie pełniły swoje funkcje bez ryzyka uszkodzenia. W przypadku łazienki główny element wyposażenia stanowi odporna na wodę armatura sanitarna. Natomiast w kuchni występuje znacznie więcej mebli, wymagających dodatkowej ochrony przed zamoczeniem i wilgocią.

Czytaj także: Remont kuchni - jak tanio, szybko i efektownie odświeżyć wnętrze?

Drewniane powierzchnie można więc zabezpieczać różnymi lakierami i impregnatami, a najbardziej eksploatowane blaty kuchenne są zazwyczaj pokryte laminatem. Najprostszym sposobem uniknięcia zalania sprzętu agd jest oczywiście trzymanie go w odpowiedniej odległości do źródeł wody. Pomieszczenia użytkowe nie powinny być przy tym wyłącznie sterylnym miejscem pracy. Dlatego przemyślany dobór dekoracji może sprawić, że ich funkcjonalność i trwałość będzie szła w parze z przyjemną i gustowną estetyką.

Oceń artykuł
3,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także